Coraz więcej kupujących decyduje się na inwestycje w nieruchomości w małych miastach oraz wsiach. Tzw. miasteczka-sypialnie czy po prostu: przedmieścia rosną na popularności zarówno wśród osób, które chcą kupić mieszkanie dla siebie, jak i na wynajem. Czy rzeczywiście są dobrym wyborem? Poniższe zalety mieszkań w małym mieście pokazują, że tak.

Spory wybór nowych mieszkań w małych miastach
Deweloperzy zdecydowanie dostrzegają potencjał rozwojowy małych miast oraz wsi (do którego jeszcze przejdziemy). A my widzimy go bardzo wyraźnie i na nasze nowe inwestycje chętnie wybieramy właśnie przedmieścia – spójrz tylko, jak szeroka jest oferta M Development właśnie w mniejszych miastach.
Mamy nie tylko wiele już zrealizowanych inwestycji (jak np. Aura Apartamenty w Choroszczy) i tych w trakcie realizacji (w tym ekskluzywny kompleks apartamentów premium Mahonia Premium w Porosłach), ale też planujemy kolejne inwestycje mieszkaniowe. Już teraz możesz zarezerwować nowe mieszkanie na osiedlu Kalaminta, o którym więcej opowiemy już wkrótce!
W M Development dostrzegamy ogromny potencjał między innymi w malowniczej wsi Porosły leżącej na granicy Białegostoku. Wyróżniają ją nie tylko rozległe tereny zielone oraz dominująca niska zabudowa, ale również fakt, że Porosły są świetnie skomunikowane z pobliskimi miastami. Dzięki budowie Węzła na trasie S8 z Porosłów można szybko i wygodnie dotrzeć do miast, wsi i miasteczek należących do gminy Białystok i gminy Choroszcz.
Łatwy dostęp do przyrody w małym mieście
Zdaje się, że pandemia COVID-19 była punktem kulminacyjnym namnażającej się potrzeby ucieczki od miejskiego zgiełku. Jeszcze przed jej wybuchem coraz więcej osób decydowało się na opuszczenie dużego miasta i postawienie na mieszkanie w małym mieście lub wsi, gdzieś blisko przyrody, daleko od tłumów. A po 2020 roku zainteresowanie kupnem oraz wynajmem mieszkań w małych miejscowościach tylko wzrosło. I nic dziwnego.
Łatwy dostęp do przyrody jest niezaprzeczalną i ogromną zaletą życia w małej miejscowości, w szczególności na wsi. Tu można łatwo zadbać o zdrowie, spędzając więcej czasu na świeżym powietrzu: w lesie, na łące, parku. W przypadku wielu nowoczesnych osiedli nie trzeba nawet korzystać z samochodu, by dostać się na tereny zielone. Np. nasza Mahonia Premium znajduje się w pobliżu nowo powstającego rozległego parku, widocznego z okien budynku.
Ogromny potencjał rozwojowy małych miast
Wsie i małe miasta są w pewnym sensie czystą kartką, która czeka na zapełnienie. W wielu z nich nie tylko powstają nowe osiedla mieszkaniowe, ale też dynamicznie rozwija się infrastruktura drogowa. Stawiane są sklepy, placówki edukacyjne i medyczne, a także obiekty rekreacyjno-sportowe. A wszystko to z nowoczesnym podejściem, świeżym spojrzeniem na funkcjonalność czy ekologię.
Na potencjał rozwojowy małych miast składa się też fakt, że część osiedli jest budowanych na terenach niemających wcześniej przyłączy wodnych czy elektrycznych. A to wiąże się po pierwsze z zupełnie nowymi, więc mniej awaryjnymi instalacjami, a po drugie: z większymi możliwościami zastosowania OZE (pompy ciepła, fotowoltaika, systemy odzyskiwania wody deszczowej etc.).
Sprawdź też: Ogród deszczowy – co to jest i dlaczego warto się nim otaczać?
Małe miasta to spokojny tryb życia
Wsie i małe miasta charakteryzują się zupełnie innym klimatem od tego, który panuje w dużych miejscowościach. Na chodnikach, ścieżkach czy drogach nieutwardzonych widać zdecydowanie więcej rowerów, spacerowiczów i biegaczy, niż tłumów z torbami zakupowymi i biznesowymi teczkami czy imprezowiczów.
Jasne, tu też tętni życie, ale w nieco inny sposób. W wielu mniejszych miejscowościach nietrudno o bliskość atrakcyjnych miejsc turystycznych i rekreacyjno-sportowych, w których można wypocząć albo porządnie dotlenić mózg w trakcie aktywności fizycznej. Z całą pewnością znajdzie się miejsce na piknik albo leniwe leżenie na kocyku pod gołym niebem, o które w dużych miastach zdecydowanie trudniej.
Aktywne życie w małych miastach
Łatwy dostęp do przyrody we wsiach i mniejszych miasteczkach sprawiają, że odnajdą się tutaj zarówno sportowe freaki, jak i osoby, które z aktywności fizycznej lubią co najwyżej spacery z psem lub wózkiem dziecięcym.
Sportowiec mógłby się na chwilę zatrzymać w tym punkcie artykułu i powiedzieć: wszystko fajnie, są lasy, ale ja mam robić rzeźbę na drzewach? No, nie do końca. Bo są takie nowoczesne kompleksy mieszkaniowe, jak Mahonia Premium, gdzie właściciele mieszkań (czy raczej apartamentów) mają dostęp do prywatnej siłowni. Znajdującej się w tym samym budynku, zaopatrzonej w nowe sprzęty do ćwiczeń i otwartej wyłącznie dla mieszkańców.
Wracając do „standardowej” aktywności na wsi lub w małym mieście, to zawsze coś się znajdzie. Las, w którym można godzinami spacerować, jeździć na rowerze i zbierać grzyby. Nowoczesne parki, taki jak ten budowany w Porosłach, z boiskami, bezpiecznymi placami zabaw, górką saneczkową, ścieżkami spacerowymi czy domkami dla ptaków i hotelami dla owadów, przed którymi można przystanąć i poobserwować.
Wiele małych miasteczek oraz wsi daje też dostęp do rzek, jezior, stawów, parków liniowych, wybiegów dla psów oraz wielu innych wyjątkowych miejsc, idealnych i na wypoczynek, i aktywność fizyczną.
Przeczytaj również: Apartament dla aktywnych – czym powinien się charakteryzować?
W małych miastach hałas bywa mniejszy
Jasne, w małych miastach też są drogi, również jeżdżą samochody i też mieszkają ludzie. Ale mimo wszystko: jeśli zdecydujesz się kupić mieszkanie na wsi lub w niewielkiej miejscowości (lub na wynajem mieszkania), a przy tym masz porównanie z życiem w którymś z największych miast Polski, to zdecydowanie zauważysz różnicę.
Szczególnie że w małych miasteczkach bardzo popularne są kameralne osiedla z niską zabudową, otoczone np. rozległymi terenami zielonymi i domkami jednorodzinnymi. Zdecydowanie trudniej w ich przypadku o bliskość licznych restauracji, pubów czy centrum handlowego, co ma swoje minusy, ale oznacza większy spokój na ulicach czy w samym mieszkaniu. Znacznie łatwiej jest dojechać z małego miasteczka na koncert w okolicznym dużym mieście, niż znaleźć w sporej miejscowości mieszkanie położone z dala od zgiełku.
Sprawdź też: Jak kupić mieszkanie – poradnik krok po kroku
Tańsze mieszkania w mniejszych miastach
Ceny mieszkań w małych miastach oraz na wsiach są zauważalnie niższe od cen nieruchomości w największych miastach Polski. Wiadomo, zawsze znajdzie się jakiś wyjątek (jak bardzo popularne małe miejscowości turystyczne, np. gdzieś w górach lub nad morzem), ale co do zasady – ceny mieszkań są niższe.
Wystarczy spojrzeć tu na rynek nieruchomości w największych miastach wojewódzkich, takich jak Warszawa, Gdańsk i Kraków. Według średnich cen mieszkań (nowych) w listopadzie 2024 roku, wskazanych na portalu rynekpierwotny.pl, Warszawa osiągnęła rekordowe 17 713 zł/mkw, Gdańsk: zawrotne 16 453 zł/mkw, a Kraków: 16 453 zł/mkw. Ogromną różnicę widać już po cenach mieszkań w mniejszych miastach wojewódzkich, takich jak Kielce (11 366 zł/mkw), Białystok (10 452 zł/mkw) czy Bydgoszcz (10 310 zł/mkw).
Gdy spojrzymy na jeszcze mniejsze miasteczka oraz wsie, ceny mieszkań wyraźnie się różnią. Weźmy za przykład naszą ofertę apartamentów premium w Porosłach (inwestycja Mahonia Premium), gdzie ceny zaczynają się od 9400 zł/mkw. Apartamenty w Warszawie na sprzedaż mogą nawet przekraczać 20 000 zł/mkw! A mieszkania o wysokim standardzie w Choroszczy oferujemy nawet od 7400 zł/mkw.
Ceny mogą się zmieniać, oferta aktualna na grudzień 2024 roku.
Inwestycje w apartamenty na wynajem w zielonych miasteczkach – to może się zwrócić
OK, znasz już najważniejsze zalety mieszkania w mniejszej miejscowości lub na wsi. A jak wygląda sytuacja w przypadku chęci inwestycji w apartamenty na wynajem właśnie w takich miejscach?
Cóż, równie dobrze. Dotyczy to nie tylko miejscowości turystycznych, ale również po prostu: przedmieści. Rynek nieruchomości w dużych miastach jest nasycony apartamentami na wynajem, a przez to: bardzo konkurencyjny. Przebicie się na tle innych lokali wymaga z jednej strony kupienia nieruchomości w bardzo atrakcyjnej dzielnicy i mocno reprezentatywnym budynku, a z drugiej: oferowania niższych cen.
Alternatywą są właśnie inwestycje w apartamenty na wynajem w małych miastach i wsiach leżących blisko dużych miejscowości (istotne jest tu dobre połączenie komunikacyjne). Dotyczy to zarówno wynajmu krótkoterminowego, jak i stałego. Turyści, osoby szukające ciekawego miejsca na wypoczynek oraz po prostu mieszkania, coraz chętniej zwracają się w stronę łatwego dostępu do przyrody, spokoju, braku tłumów na ulicach oraz niższej ceny nieruchomości.
Więcej o inwestycji w apartamenty na wynajem przeczytasz tutaj: Apartamenty inwestycyjne na wynajem. Czy warto i ile można zarobić?