Marzy Ci się Złota Era Hollywood w Twoim wnętrzu? Mamy kilka porad dotyczących tego, jak dodać mieszkaniu luksusowego charakteru. I to niekoniecznie z bardzo wysokim budżetem! Poznaj cechy, elementy oraz podejście do aranżacji wnętrz, które definiują styl glamour.

Styl glamour znaczy na bogato? Niekoniecznie
Jasne, Złota Era Hollywood, o której wspomnieliśmy na początku artykułu, to kwintesencja określenia „na bogato”. Dotyczy to zarówno mody oraz urody, jak i aranżacji wnętrz w stylu glamour rodem z willi amerykańskich gwiazd kina lat 40-60. XX wieku. Charakteryzował je barokowy przepych, luksus i wszechobecny blask, najwyższej jakości materiały, liczne zdobienia. Po prostu: im więcej, im drożej, tym lepiej.
Dziś styl glamour w aranżacjach wnętrz wciąż cechuje splendor. Ale z różnymi podejściami do tego słowa, bo ekstrawagancję stylu glamour można wprowadzić do swojego domu bez ogromnego budżetu. Stał się tak popularny, że bez problemu znajdziesz dziś zarówno meble, jak i dodatki czy tekstylia stylizowane na glamour. Zamiast prawdziwego marmuru – gres marmurowy. Zamiast kryształowych lamp czy żyrandoli – łezki/migdałki z transparentnego tworzywa sztucznego.
Bez względu na dostępny budżet, jedno jest pewne: styl glamour to elegancki przepych. I możesz go wprowadzić zarówno do całkiem nowego mieszkania, jak i tego, w którym już jesteś. Wystarczy stopniowe, konsekwentne wdrażanie drobnych zmian wystroju, by nadać luksusowego charakteru np. wnętrzu urządzonemu bardzo nowocześnie. OK, przepych to znak rozpoznawczy stylu glamour – a jakie są jego typowe elementy?
To też może Cię zainteresować: Styl vintage i retro we wnętrzach – jak je wprowadzić?
Wysokiej jakości materiały vs. po prostu błyszczące wykończenia
Luksusowe wnętrza glamour słyną ze stosowania w nich naprawdę wysokiej jakości materiałów. Wszechobecne szkło kryształowe załamuje naturalne światło słoneczne w różnych kierunkach, sprawiając, że mieszkanie staje się wręcz skąpane w blasku. A blask ten rozświetla ciężkie, bogato zdobione, eleganckie meble z prawdziwego drewna, nierzadko antyki i odbija się w licznych lustrach o srebrnych lub złotych ramach. Glamour to też eleganckie tekstylia, takie jak:
- aksamit,
- jedwab,
- żakard,
- satyna,
- welur,
- welwet.
Aby wprowadzić styl glamour do wnętrza swojego mieszkania, można też postawić na pewnego rodzaju… prowizorkę. Wszystko zależy od tego, jak mocny efekt chcesz uzyskać. Zamiast wymieniać aktualne, proste białe komody i szafy na wręcz barokowe, masywne meble, możesz postawić na luksusowe akcesoria (lub na takowe stylizowane). Srebrne i złote dodatki, błyszczące tace dekoracyjne, bardziej ozdobne uchwyty… i tak dalej.
Kupujesz mieszkanie i chcesz wprowadzić styl glamour w całym wnętrzu lub w wybranym pomieszczeniu, ale niekoniecznie zajmować się tym samodzielnie? W M Development możesz zdecydować się na wybór mieszkania z wykończeniem wnętrza pod klucz. Przez architekta, zgodnie z Twoją wizją, w tym: w stylu glamour i z zastosowaniem wysokiej jakości materiałów.
Dowiedz się więcej: Wykończenie pod klucz bezpośrednio przez dewelopera – dlaczego warto to rozważyć?
Ponadczasowe elementy stylu glamour
Żeby wprowadzić styl glamour do swojego domu lub mieszkania, warto pamiętać o najbardziej charakterystycznych częściach takiego wystroju. Bo są takie elementy stylu glamour, które pozostają absolutnie ponadczasowe – tworzyły go za Złotej Ery Hollywood i tworzą go dziś, we współczesnym stylu glamour. To przede wszystkim:
- Eleganckie meble – ręcznie rzeźbione, antyczne lub po prostu: bogato zdobione. We współczesnym stylu glamour popularne są np. szklane ławy, stoły i stoliki kawowe ze złotymi nóżkami, fotele muszelki oraz uszaki, pikowane sofy, masywne łóżka z dużymi, miękkimi zagłówkami czy komody ze złotymi akcentami (np. uchwytami).
- Kryształowe żyrandole – absolutna klasyka stylu glamour, dodatek wręcz ikoniczny. Kryształowe lampy, w szczególności efektowne żyrandole z licznymi, zwisającymi migdałkami lub łezkami ze szkła kryształowego, zdecydowanie podnoszą luksus wnętrza. Pasują jednak przede wszystkim do dużych pomieszczeń. W mniejszej sypialni i salonie glamour sprawdzi się bardziej minimalistyczne oświetlenie, np. lampa wisząca z białym lub czarnym abażurem ozdobionym złotymi akcentami.
- Szlachetne materiały – a więc prawdziwe drewno i kamień, eleganckie tekstylia (np. pikowana sofa z błyszczącego, delikatnego weluru), szkło kryształowe (pro tip: dodatki z okresu PRL mogą zaskakująco pasować do wnętrza glamour!) oraz srebro i złoto.
- Złote akcenty – glamour to blask i luksus, więc złoto jest jego kwintesencją. Złote akcenty możesz wprowadzić w każdym pomieszczeniu: w łazience sprawdzą się pozłacane krany, w kuchni glamour: złote uchwyty mebli i sufitowe lampy punktowe, w salonie: poduszki z haftami o tym kolorze, złote doniczki etc. Możliwości są naprawdę spore!
- Duże lustra ze zdobionymi ramami – rzeźbionymi lub pozłacanymi albo posrebrzanymi, o barokowym charakterze. Lustra w mieszkaniach glamour pełnią bardzo ważną funkcję: pomagają zadbać o wszechobecny blask. Odbijają promienie słoneczne, dzięki czemu naturalne światło jeszcze lepiej dociera do kryształowych, srebrnych i złotych dodatków czy błyszczącego wykończenia mebli. Lustra są więc kluczowym elementem stylu glamour, wieszane nie tylko w łazience lub przedpokoju, ale także w salonie, sypialni i jadalni.
- Dbałość o detale – Marian, tu jest jakby luksusowo. Takie poszeptywanie przez gości uzyskasz nie tylko kryształowymi lampami i wszechobecnymi złotymi akcentami, ale też skupieniem się na spójności wnętrza, drobiazgowością oraz szukaniem potencjału w pozornie nieistotnych elementach wystroju. Glamour może być wszystko, od fug między płytkami na ścianach w kuchni, przez listwy przypodłogowe, aż po łazienkowe kubki lub uchwyty na szczoteczki do zębów.
Sprawdź też: Jak szybko zmienić wystrój mieszkania? Trendy wnętrzarskie 2024/25
Blask stylu glamour to też naturalne światło
Idealne wnętrza glamour są pełne złotych i srebrnych detali, szkła kryształowego, cyrkonii, a nawet brokatu. Ale trzeba pamiętać, że błyszczące wykończenia nie mienią się same z siebie. Za blask stylu glamour odpowiada przede wszystkim światło, dlatego bardzo ważne jest wpuszczenie do wnętrza jak najwięcej promieni słonecznych oraz odpowiedni dobór sztucznego oświetlenia.
Styl glamour w oświetleniu to więc nie tylko właściwy design lamp, ale też ich spora liczba. Baw się światłem, postaw w kątach podłużne lampy stojące z kryształowymi kloszami, zamontuj lampki meblowe w gablotach, nad łóżkiem zamontuj ozdobne kinkiety – i tak dalej.
A co z tym naturalnym światłem? Jak zadbać równocześnie o to, by wpadało go do mieszkania naprawdę dużo i o prawdziwie glamour wystrój okien? Zamiast popularnych w tym stylu wnętrzarskim ciężkich, czarnych zasłon, możesz postawić na srebrną/metaliczną zasłonę sznurkową. A jeżeli zależy Ci na porządnym zaciemnieniu sypialni na noc, to zamontuj ozdobne uchwyty na zasłony, dzięki którym zwiniesz je za dnia w elegancki sposób.
Pssst: jedną z cech charakterystycznych nowych mieszkań M Development są duże przeszklenia okienne. Jeśli więc szukasz swojego idealnego miejsca do życia, w którym nie zabraknie naturalnego blasku, to koniecznie przyjrzyj się bliżej naszym inwestycjom takim jak nowoczesna Kalaminta i luksusowa Mahonia Premium.
Kolorystyka glamour – nie tylko złoto
O złocie i srebrze, które mocno definiują styl glamour, napisaliśmy w tym artykule już całkiem sporo. Ale co z ogólną kolorystyką takich wnętrz? Zdecydowanie nie kończy się na barwach metali szlachetnych.
W styl glamour wspaniale wpisują się w zasadzie wszystkie kolory, ale wprowadzone do mieszkania w odpowiedni sposób. Bardzo elegancki efekt daje postawienie na jasne, neutralne barwy, takie jak biel i beże, wzbogacone o bardziej wyraziste akcenty.
Takimi akcentami może być welurowy zestaw wypoczynkowy w kolorze butelkowej zieleni, ze złotymi przeszyciami, mogą być kolorowe poduszki ozdobne, czarne meble na wysoki połysk etc.
Ekstrawagancję stylu glamour świetnie podkreślają głębokie barwy takie jak magenta, cyjan i kobaltowy, ale też kolory bardzo delikatne, np.: pudrowy róż, łupkowy, naturalne odcienie jasnego drewna.
Nie wiesz, jaki kolor wybrać do swojej sypialni w stylu glamour? Przeczytaj: Najmodniejsze kolory sypialni 2025 – piękne i praktyczne rozwiązania