Styl minimalistyczny w mieszkaniach i domach, choć często używa się tego właśnie ogólnika, jest tak naprawdę gamą różnych stylów wnętrzarskich. Do najpopularniejszych typów wnętrz minimalistycznych można zaliczyć styl skandynawski, styl nowoczesny (modernistyczny), styl japandi oraz tzw. japoński minimalizm. Choć każdy z nich nieco się różni od pozostałych, to wszystkie łączą pewne cechy charakterystyczne. Sprawdź, jak wprowadzić minimalizm do swojego mieszkania!

Z artykułu dowiesz się:
- czym charakteryzuje się styl minimalistyczny w mieszkaniach i domach,
- jakie są najlepsze kolory do wnętrz minimalistycznych,
- czym są minimalistyczne kształty i formy,
- jakie materiały wybierać do wnętrza minimalistycznego,
- co kryje się pod określeniem minimalistyczne meble,
- i jak wprowadzić do mieszkania minimalistyczne dekoracje,
- czyli: jak urządzić minimalistyczny salon, minimalistyczną sypialnię, minimalistyczną kuchnię oraz minimalistyczną łazienkę.
Styl minimalistyczny, czyli mniej znaczy więcej
Minimalizm opiera się na prostocie, umiarze i ładzie oraz mocno skupia się na funkcjonalności mieszkania. Minimalistyczny wystrój wnętrz ma nie przytłaczać oraz ma maksymalnie ułatwiać codzienne życie sprytnymi rozwiązaniami.
Na pierwszy rzut oka zaaranżowanie minimalistycznego salonu, sypialni czy kuchni wydaje się bardzo łatwe. No bo skoro ma być w nim jak najmniej rzeczy, to co tu projektować? W rzeczywistości minimalizm jest dość trudną sztuką. Minimalistyczna aranżacja wnętrza powinna być bardzo dobrze przemyślana. W taki sposób, by jak najmniej przedmiotów pozwalało żyć jak najwygodniej (oczywiście pod warunkiem, że mieszkaniec nie wybiera iście pustelniczego trybu życia 😊).
Styl minimalistyczny najlepiej określa wyrażenie: mniej znaczy więcej. Niezwykle istotny jest tu wysoki funkcjonalizm zarówno mebli, jak i dodatków. Aranżując mieszkanie w stylu minimalistycznym, warto się zatem pochylić w zasadzie nad każdym przedmiotem i zastanowić się: jakie jest jego praktyczne zastosowanie? Ile zajmie miejsca? Czy tę i inną rzecz może zastąpić jedna? Jak pasuje do reszty wnętrza?
Czy wiesz, że… w mieszkaniach M Development możesz dopasować przestrzeń do własnych potrzeb za pomocą zmian lokatorskich? Dowiedz się więcej >>
Kolory w minimalistycznych wnętrzach
Kolory odgrywają niezwykle istotną rolę w minimalistycznych wnętrzach. Wybór odpowiednich barw pomaga utrzymać wizualny ład, porządek oraz spójność. Co również istotne, właściwie dobrane kolory ścian, mebli minimalistycznych, tekstyliów, sprzętów oraz dekoracji mogą wręcz optycznie powiększyć przestrzeń.
Zatem na które kolory postawić, gdy urządza się wnętrze minimalistyczne? Tak, by spełniały wszystkie powyższe warunki? Do podstawowych barw stylów minimalistycznych należą odcienie:
- bieli,
- beżu,
- szarości,
- czerni,
- pudrowe – w minimalizmie jak najbardziej jest miejsce na kolory. Ale ważne, by były to stonowane barwy, a więc najlepiej pudrowe, pastelowe tonacje, np. różu w kolorze waty cukrowej, jasnego błękitu, miętowej lub pistacjowej zieleni czy przygaszonego, jasnego żółtego.
Jasne kolory we wnętrzach minimalistycznych dają wrażenie czystości, świeżości i ogólnego porządku. A co więcej, bardzo dobrze odbijają światło słoneczne, dzięki czemu mieszkanie staje się lepiej rozświetlone – tym samym: optycznie zyskuje na przestrzeni. Z całą pewnością w minimalizmie warto unikać chaotycznego łączenia jaskrawych barw, mocnych kontrastów i bardzo ciemnych odcieni kolorów.
Przeczytaj też: Wykończenie pod klucz bezpośrednio przez dewelopera – dlaczego warto to rozważyć?
Minimalistyczne kształty – to też ma znaczenie
Zwrócenie uwagi na proste formy również jest ważne przy urządzeniu mieszkania w stylu minimalistycznym. To styl, w którym dominują geometryczne kształty, w tym opływowość, jednolite powierzchnie oraz brak zdobień takich jak rzeźbione ranty lub fronty.
Minimalizm i w tym przypadku stawia więc na zasadę: im mniej, tym więcej. Mniej załamań i mniej wytłoczeń (lub graweru), za to więcej porządku oraz prostoty.
Sprawdź też: Jak szybko zmienić wystrój mieszkania? Trendy wnętrzarskie 2024/25
Najlepsze materiały do wnętrz minimalistycznych
Podręcznikowe wnętrze minimalistyczne to nie tylko prostota oraz ogólny ład, ale również maksymalna trwałość. W końcu ma ułatwiać życie, a nie dodawać zmartwień i kolejnych obowiązków, gdy podłoga się wybrzuszy (bo piesek nie wytrzymał do rana), a meble kuchenne lub fronty sprzętów zarysują. Zatem jakie materiały doskonale wpisują się w styl minimalistyczny?
- Beton, kamień – surowe, o naturalnie stonowanych barwach, a przy tym bardzo wytrzymałe. Wszelkiego rodzaju kamienne materiały świetnie pasują do idei minimalizmu. A co więcej, mogą być z powodzeniem wykorzystywane do wykańczania przeróżnych powierzchni: ścian, podłóg, blatów mebli. Takie materiały są szczególnie chętnie wybierane przy urządzaniu minimalistycznej kuchni oraz łazienki. Co więcej, beton i kamienie są też coraz częściej wykorzystywane przy produkcji domowych doniczek, wazonów, stojaków, a nawet ram luster i obrazów.
- Prawdziwe drewno wysokiej jakości – to materiał, który w stylu minimalistycznym wprowadza trochę ciepła. Pozwala uniknąć aranżacji bardzo surowego wnętrza, a przy tym charakteryzuje się dużą trwałością i harmonijnie łączy z takimi kolorami, jak szarości, beże czy biel. Drewno we wnętrzach minimalistycznych może służyć między innymi do wykańczania podłóg lub zdobienia ścian, ale też być wprowadzane w postaci solidnych mebli i drzwi oraz dekoracji.
- Metale – w stylu minimalistycznym często wykorzystywana jest stal, żeliwo oraz metalowe pozłacane lub posrebrzane elementy. I to nie tylko w postaci takich oczywistych części wyposażenia wnętrza, jak krany w kuchniach czy łazienkach minimalistycznych lub klosze lamp, ale również: metalowych drzwi, ram łóżek i łazienkowych umywalek czy detali takich jak uchwyty w meblach.
- Szkło – choć nie jest tak trwałe jak poprzednie z wymienionych materiałów, to szkło również znajduje swoje miejsce w minimalistycznym wnętrzu. Szczególnie to przezroczyste, bo jego przejrzystość daje wrażenie mniejszego obłożenia przestrzeni. Szklane mogą być blaty stołów, a nawet ścianki działowe (np. między aneksem kuchennym a minimalistycznym salonem).
To też może Cię zainteresować: Ekspozycja okien w mieszkaniu a nasłonecznienie. To warto wiedzieć!
Minimalistyczne meble, a przy tym funkcjonalne
Opisaliśmy już kolory, proste formy i materiały, które będą świetnym kierunkiem przy wyborze minimalistycznych mebli. Ale na tym sprawa się nie kończy.
Nieważne, czy szukasz idealnego zestawu wypoczynkowego, czy mebli do kuchni, łazienki lub sypialni, zwracaj szczególną uwagę na ich funkcjonalizm. Porzuć standardowe myślenie o tym, jak powinno wyglądać łóżko czy jakie możliwości może dawać stolik kawowy lub wyspa kuchenna.
Bez względu na to, czego szukasz, wpisz nazwę danego mebla do wyszukiwarki internetowej i dodaj do niego frazę „wielofunkcyjny”. To idealny sposób na znalezienie punktu zaczepienia i odkrycie takich inspiracji, jak stolik pod laptopa rozkładany z sofy, stół jadalniany wysuwany z podłogi (tak, to istnieje!) lub zabudowa umożliwiająca zasunięcie całej kuchni skrzydłem chowanym w jednej z szaf (zadba o porządek, gdy masz gości). Opcji na kupno minimalistycznych mebli, które będą przy tym naprawdę funkcjonalne, jest ogrom.
Sprawdź również: Jaki jest średni koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim?
Minimalistyczne dekoracje – nie musi być jak w szpitalu
Minimalizm lubi prostotę i brak nadmiernych bibelotów, co nie oznacza, że trzeba całkowicie zrezygnować z ozdób. Istnieją minimalistyczne dekoracje, które nie tylko nie przytłoczą optycznie wnętrza, ale również będą praktyczne. To np. szklane lampiony ze sztucznymi lampkami na baterie, które poza funkcją ozdobną pełnią też tę oświetleniową (np. w minimalistycznej sypialni lub na balkonie), ale też żywe rośliny z gatunków oczyszczających powietrze.
Przy wyborze minimalistycznych dekoracji warto stawiać na wysoką jakość, a nie ilość. Ozdoby również mogą posłużyć Ci przez długie lata – a wybór ponadczasowych barw, w tym szarości oraz jasnych kolorów, takich jak beże czy pudrowy błękit sprawi, że Twoje minimalistyczne dekoracje nie wyjdą szybko z mody.
Istotną ozdobą w minimalistycznym salonie, sypialni lub łazience będzie wysokiej jakości lustro, o prostej formie. Dlaczego? Bo lustra świetnie odbijają promienie słoneczne, a tym samym: pomagają doświetlić i optycznie powiększyć przestrzeń.
A jeśli szukasz nowego mieszkania… to sprawdź aktualną ofertę M Development!