Fotowoltaika w Polsce rozwija się niezwykle prężnie. Szczególnie w ciągu ostatnich lat. Nic dziwnego. Zalet instalacji jest całkiem sporo, a dodatkowym atutem jest możliwość korzystania z akumulowanej energii przez cały rok. Ale po kolei.
Czym w ogóle jest fotowoltaika? W największym skrócie jest to przetwarzanie promieni słonecznych na energię elektryczną. Odbywa się to w następujący sposób: Moduły czyli panele słoneczne nagrzewane są przez promienie słońca, dzięki czemu produkują prąd (tzw prąd stały). Następnie prąd ten przesyłany jest do inwertera, który przetwarza go na prąd zmienny. Ten z kolei wysyła go do urządzeń zasilanych elektrycznością w domu. Jeżeli urządzenia mają wystarczająco dużo energii to nadmiar przesyłany jest do zakładu energetycznego. Ot, cała filozofia.
Jednak na tym nie koniec. Firma energetyczna, która akumuluje nasz prąd odda nam go wtedy, kiedy sami nie będziemy go produkować – czyli w nocy, lub w miesiącach mało słonecznych. Jest jednak pewien haczyk. Zmagazynowana energia w zakładzie nie jest oddawana nam w stu procentach. Jest to 70 lub 80 procent. Pamiętajmy jednak, że dzięki temu nie musimy w domu posiadać własnych akumulatorów magazynujących energie, a zakład odda nam nasz prąd kiedy będziemy tego potrzebowali.
Co w takim razie potrzeba, aby to wszystko sprawnie działało. Przede wszystkim paneli, które nazywane są też modułami fotowoltaicznymi. One z kolei składają się z ogniw. Do tego dodajmy wspomniany już inwerter (falownik), który jest sercem systemu. Potrzebna będzie jeszcze instalacja nowego licznika tzw dwukierunkowego, dzięki czemu będziemy wiedzieć ile prądu wysyłamy, a ile odbieramy z firmy energetycznej.
Czy to się wszystko opłaca? Jak widać po dachach budynków w całym kraju wielu już się przekonało. Nie jest prawdą, że Polska ma mało słonecznych dni w ciągu roku, przez co sama instalacja działa gorzej. Ponieważ działa ona także w pochmurne dni. A co do samych oszczędności; każdy z nas obserwuje, jak bardzo cena energii poszła w tym roku w górę. Do tego, jak bardzo rośnie nasze zapotrzebowanie. Więc im droższy prąd kupujemy od zakładu energetycznego, tym bardziej opłaca się instalacja modułów fotowoltaicznych oraz produkcja własnej energii. Dodajmy do tego obniżenie kosztów produkcji samych modułów, które w ciągu ostatnich dziesięciu lat spadły o kilkadziesiąt procent. Ponadto w Polsce istnieje szereg programów wspierających rozwój energetyki słonecznej zarówno dla klientów fizycznych, rolników jak i przedsiębiorstw.
To wszystko sprawia, że fotowoltaika nad Wisłą stała się niezwykle popularna. My jako M Development mamy tego świadomość i również korzystamy z tych rozwiązań. Ponieważ chcemy, aby służyły one naszym klientom. Dlatego zachęcamy – zobacz naszą najnowszą inwestycję Leśna Przystań bo właśnie tam instalujemy panele fotowoltaiczne. To pierwsze ekologiczne osiedle na mapie Białegostoku, gdzie dbamy zarówno o naszą planetę, jak i o portfele przyszłych mieszkańców.