Moje ulubione
0
Moje ulubione

Kredyt na 2% : Na czym polega, wysokość raty, dla kogo? 

Rządowy program Bezpieczny kredyt 2 procent jest odpowiedzią na problemy Polaków związane z zaciąganiem kredytu hipotecznego na zakup pierwszego mieszkania. Jego założeniem są preferencyjne warunki uzyskiwania kredytu mieszkaniowego. A dokładniej – otrzymanie dopłaty do oprocentowania kredytu przez 10 lat, tak, by oprocentowanie stałe utrzymywało się na poziomie 2 procent. Co dokładnie warto wiedzieć na temat programu dopłat oraz zasad udzielenia Bezpiecznego kredytu?

Bezpieczny kredyt 2 procent – od kiedy?
Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, ogłosili start programu wprowadzającego kredyt 2 procent 3 lipca 2023 roku. Od tego dnia Polacy mogą się starać o uzyskanie preferencyjnego kredytu z oprocentowaniem, które przez 120 rat wyniesie 2 procent. Jak zapowiedział Waldemar Buda, do końca 2023 roku w programie Bezpieczny kredyt 2 proc. mają uczestniczyć wszystkie banki działające w Polsce.

Już w pierwszym dniu działania programu odnotowano około 10 tysięcy zgłoszeń do programu z obniżonym oprocentowaniem i to do samej godziny 12:00 – wskazał Waldemar Buda podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dla kogo kredyt 2 procent?
Przed złożeniem wniosku, warto dokładnie zapoznać się z warunkami udzielania bezpiecznego kredytu. Po pierwsze, jest on kierowany wyłącznie do osób, które nie ukończyły 45. roku życia oraz na zakup pierwszego mieszkania. Gdy o uzyskanie preferencyjnego kredytu będzie starało się małżeństwo albo partnerzy mający co najmniej jedno wspólne dziecko, wówczas limit wiekowy musi spełniać przynajmniej jeden z małżonków/partnerów. 

Ponieważ kredyt 2 procent jest udzielany na pierwsze mieszkanie, to żaden z wnioskodawców nie może być właścicielem żadnej innej nieruchomości. Nie mogą mieć też w przeszłości prawa własności dotyczącego lokalu mieszkalnego. Co jednak istotne, z udziału w programie nie zostają wykluczone osoby będące współwłaścicielami nieruchomości, o ile ich udział nie wynosi więcej niż 50 procent. 

Ostatnim warunkiem, który trzeba spełnić, by móc uzyskać Bezpieczny kredyt 2 procent, jest zdolność kredytowa adekwatna do oczekiwanej kwoty kredytu hipotecznego. 

Kredyt 2 procent — kalkulator. Czy się opłaca?
Zastanawiając się, czy Kredyt 2 procent rzeczywiście się opłaca, najlepiej jest wykonać symulację kosztów kredytu bez dopłaty oraz z dofinansowaniem, a następnie je porównać. Najwygodniej będzie skorzystać z darmowego kalkulatora Bezpiecznego kredytu 2 proc. – takie narzędzia można znaleźć online. Pozwalają sprawdzić prawdopodobną wysokość rat przez pierwsze 10 lat oraz w późniejszym okresie, a także porównać koszty Bezpiecznego kredytu 2 procent z kosztami „zwykłego” kredytu hipotecznego.

Warto pamiętać, że choć nazwa programu sugeruje, że oprocentowanie kredytu wyniesie 2 procent, to w rzeczywistości trzeba do niego doliczyć również marżę oraz ewentualnie prowizję banku czy inne opłaty dodatkowe. W związku z tym nie należy przyjmować, że nazwa programu odnosi się do RRSO (Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania). Ta może bowiem wynosić między 4 a 6 procent w skali roku.

Mimo tego można spokojnie powiedzieć, że Bezpieczny kredyt 2 procent się opłaca. Samo obniżenie oprocentowania bazowego robi sporą różnicę – średnie oprocentowanie kredytów w styczniu 2023 roku wynosiło 8,55 proc. Sprawdźmy koszty Bezpiecznego kredytu na przykładzie:
• kwota kredytu: 450 000 zł, 
• wkład własny: 50 000 zł, 
• okres spłaty: 25 lat, 
• oprocentowanie bez dopłaty: 8,69 proc., 
• marża: 0,869 proc. 

Przy założeniu powyższych danych, wyliczenia są następujące:
• Kredyt bez dopłat: pierwsza rata będzie wynosiła 3681 zł, a całkowita kwota do spłaty kredytu to 1 104 396 zł. 
• Bezpieczny kredyt 2 procent: pierwsza rata bezpiecznego kredytu wyniesie 2676 zł, czyli o 1105 zł mniej. Po 10 lat kredytobiorca będzie płacić raty stałe w wysokości 2689 zł, a całkowita kwota do spłaty kredytu to 767 511 zł, czyli o aż 336 885 zł mniej! 

Kredyt 2 procent a budowa domu
Bezpieczny kredyt 2 procent jest częścią rządowego programu Pierwsze Mieszkanie. W kontekście preferencyjnego kredytu mówi się zatem przede wszystkim o zakupie pierwszego mieszkania. A czy mogą z niego skorzystać również osoby planujące budowę domu? Tak! Jak wynika z treści ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe (art. 13.), kredyt jest udzielany również na budowę domu jednorodzinnego, a także na jego wykończenie lub kupno oraz na nabycie gruntu pod budowę domu jednorodzinnego (albo części nieruchomości gruntowej).

Co więcej, jeśli osoba starająca się o kredyt jest właścicielem działki budowlanej, to może wykorzystać ją jako wkład własny na poczet uzyskania finansowania.

Kredyt 2% - na co uważać?
Program Bezpieczny kredyt 2 procent może pomóc Ci zmniejszyć wysokość 120. rat kredytu mieszkaniowego nawet o połowę. Starając się o jego uzyskanie, musisz jednak pamiętać o kilku kwestiach:

Maksymalna wysokość kredytu 
Pomoc finansowa udzielana w ramach programu Bezpieczny kredyt 2 procent nie jest nieograniczona. Istnieje bowiem maksymalna wysokość kredytu – 500 000 zł w przypadku singli lub 600 000 zł dla małżeństw albo par z dzieckiem. Warto też pamiętać, że najwyższy możliwy do wpłacenia wkład własny kredytobiorcy wynosi 200 000 zł. 

Bezpieczny kredyt nie może być przeznaczony na mieszkanie pod inwestycję 
Zgodnie z art. 9a. ust. 12. pkt. 2) i 3) ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, kredytobiorca powinien w ciągu 24. miesięcy od dnia zakończenia budowy domu lub nabycia prawa własności lokalu rozpocząć w nim prowadzenie gospodarstwa domowego. Jeśli tego nie zrobi, to dopłaty do rat przestaną być realizowane, a wszystkie udzielonego do tego czasu będą podlegały zwrotowi wraz z odsetkami ustawowymi. Oznacza to, w okresie przysługiwania dopłat kredytobiorca nie może: 

• sprzedać domu lub lokalu mieszkalnego, 
• wynajmować domu lub lokalu, 
• wykorzystywać nieruchomości w celach uniemożliwiających mieszkanie w niej, np. przekształcić ją na lokal usługowy. 

Kredytowana nieruchomość nie może zostać opuszczona na więcej niż 11 miesięcy
Z treści wyżej wymienionej ustawy wynika również, że kredytobiorca nie może zaprzestać prowadzenia gospodarstwa domowego w domu albo mieszkaniu (na które wziął Bezpieczny kredyt 2 procent) na okres co najmniej 12. miesięcy. Po wzięciu preferencyjnego kredytu nie możesz zatem np. wprowadzić się za granicę w celach zarobkowych, jeśli wyjazd trwa minimum rok. Jeżeli nieruchomość zostanie opuszczona na minimum 12 miesięcy, to będziesz zobowiązany do zwrotu dotychczas wypłaconych dopłat, a wszystkie kolejne przestaną być realizowane.

Wcześniejsza spłata Bezpiecznego kredytu 2 procent? Dopiero po 3 latach
Bezpieczny kredyt 2 procent można spłacić wcześniej, jednak nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia jego udzielenia. Nadpłacając pożyczkę wcześniej, kredytobiorca będzie musiał zwrócić wypłacone do tego momentu dopłaty. Jest jednak kilka wyjątków od tej reguły. Wspomniana kara nie zostanie nałożona, jeśli: 

• wcześniejsza spłata dotyczyła wyłącznie części objętej gwarancją, 
• łączna wysokość nadpłaty oraz wkładu własnego kredytobiorcy nie wyniosła więcej niż 200 000 zł, 
• łączna wysokość przedterminowej spłaty kredytu i zapłaconej raty kredytu nie przekroczy pierwszej kwoty spłaty pomniejszonej o dopłatę rat. 

Kredytobiorca nie może ogłosić upadłości ani nabyć nowej nieruchomości
Kolejną sytuacją, w której kredytobiorca może utracić dopłaty do oprocentowania kredytu mieszkaniowego oraz zostać zobowiązany do zwrócenia wartości wszystkich dotychczasowych dopłat, jest ogłoszenie upadłości w okresie kredytowania. Co więcej, taka kara zostanie nałożona również w przypadku kupienia dodatkowej nieruchomości, a więc domu lub lokalu mieszkalnego, w czasie przysługiwania dopłat.

Mieszkania na kredyt 2% w Białymstoku — oferty i doradztwo
Inwestycje realizowane w Białymstoku oraz okolicach przez MDevelopment kwalifikują się do programu Bezpieczny kredyt 2 procent. Nasz zespół pomoże Ci w uzyskaniu preferencyjnego kredytu. Oferujemy profesjonalne doradztwo od momentu składania wniosku, aż po rzeczywiste uzyskanie kredytu z dopłatą. 

Z nami znajdziesz mieszkanie na nowo powstającym osiedlu w Porosłach, szeregówkę w otulinie lasu w Klepaczach (Leśna Przystań) czy apartament w rozwijającym się mieście Choroszcz (Aura Apartamenty). 

Wśród naszych inwestycji znajdziesz nie tylko nowoczesne lokale mieszkalne, ale również wyjątkowo funkcjonalne i świetnie położone domy z realizowanego w Porosłach przedsięwzięcia Domy Trio. 


Zostałeś zapisany do Newslettera
Dziękujemy!
Newsletter został aktywowany.
Zostałeś wypisany z listy Newslettera
Subskrypcja została anulowana.
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje na temat korzystania przez Ciebie z naszej witryny naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym, którzy mogą łączyć je z innymi informacjami, które im przekazałeś lub które zebrali podczas korzystania z ich usług. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Możesz samodzielnie zarządzać zgodami, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.