Pompa ciepła staje się coraz częstszym elementem naszego domowego krajobrazu. Głównie ze względu na jej użyteczność, bezobsługowość i oczywiście oszczędności. Zanim jednak zdecydujemy się na jej kupno, warto pamiętać o kilku cennych radach. O nich poniżej.
Ziemia czy powietrze
Zasadniczo są dwa rodzaje pomp ciepła – powietrzna i gruntowa. Ta pierwsza jak sama nazwa wskazuje wykorzystuje powietrze z zewnątrz, które następnie jest podgrzewane do żądanej przez nas temperatury. Mitem jest, że może ona pracować jedynie w wąskim zakresie pogodowym. Tego typu urządzenia sprawdzają się także w polskim klimacie, czego potwierdzeniem niech będzie nasza inwestycja Leśna Przystań – to właśnie tam, ekologiczne mieszkania i domy będą korzystać z powietrznych pomp ciepła. Robimy to dla Was i dla naszej planety. Drugi rodzaj pompy ciepła – pompa gruntowa korzysta z dobroci ciepła, które drzemie pod ziemią. Działa na zasadzie przepływu ciepła z obszaru o niższej temperaturze (źródło dolne) do obszaru o wyższej temperaturze (źródło górne). W tym przypadku niezwykle ważne jest otoczenie działki, które ma kluczowy wpływ na działanie takiej pompy. I przy tej okazji pierwsza rada – warto dobrze poznać swoją ziemię – nie tylko jej wielkość, ale również możliwości prac ziemnych i rodzaj gruntu. Dzięki temu będziemy mieli pełniejszy obraz co do tego jak bardzo będzie nam służyć gruntowa pompa ciepła.
Co wybrać?
Wspomniane wyżej źródło dolne i źródło górne na niebagatelny wpływ na ostateczny kształt całego systemu pompy. Źródło dolne to nic innego jak grunt z którego pobierane jest ciepło. Jest to swego rodzaju „akumulator”. Zasadniczo może mieć on formę kolektora pionowego lub poziomego. Pierwszy z nich oznacza odwiert ziemny na znaczną głębokość. Wykonanie takiego otworu oznacza jednak znaczne podniesienie kosztów. Zaletą jest jednak to, że ciepło odbierane z gruntu będzie miało wyższą temperaturą (im niżej w ziemi tym cieplej). Z kolei kolektor poziomy to również system węży jednak ułożonych na działce poziomo, na niewielkiej głębokości. System także pobiera ciepło z gruntu, oddaje je poprzez wymiennik gruntowej pompie ciepła, a ta przekazuje je do źródła górnego czyli instalacji grzewczych (grzejniki, ogrzewanie podłogowe) w naszych pomieszczeniach. Na podobnej zasadzie funkcjonuje powietrzna pompa ciepła. W tym przypadku jednak źródłem dolnym nie jest grunt, a otoczenie. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest to, że nie wymaga on prac budowlanych na działce. Nie trzeba wykonywać badań gruntu, kopać dziur (kolektor pionowy), nie trzeba rozprowadzać węży pod ziemią (kolektor poziomy). Wystarczy jedynie urządzenie w postaci jednostki zewnętrznej, które zasysa powietrze do pompy ciepła. Całość działa po podłączeniu do gniazdka z prądem. I właśnie takie rozwiązanie stosujemy przy naszej inwestycji Leśna Przystań. Sprawdź sam! Warto przy okazji wspomnieć, że niezależnie od tego jakie urządzenie wybierzemy, cały system zajmuje niewiele miejsca i jest w zasadzie bezobsługowy – czyli nie musimy o nim pamiętać po ciężkim dniu pracy. Ponadto nie musimy kupować też komponentów takich jak pelet drzewny, ekogroszek, czy węgiel. O jedno zadanie w tygodniu mniej.
Liczby to podstawa
Aby to wszystko sprawnie działało potrzebna jest zarówno dobra instalacja, jak i odpowiednia pompa ciepła. Przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak moc, system sterowania, czy producent. Niektórzy mają więcej lat doświadczenia niż inni. Niezwykle ważne jest także określenie ile ciepła będzie potrzebował nasz dom. I na to pytanie musimy sobie odpowiedzieć zanim zamieszkamy w naszych czterech ścianach. W miarę dokładnie. Liczba ta pozwoli określić odpowiedni rodzaj urządzenia, dobór mocy, a w przypadku pompy gruntowej odpowiedni wybór źródła dolnego. Jeżeli źle wykonamy obliczenia, to urządzenie nie będzie działało poprawnie, a nasze zainwestowane pieniądze zwrócą się w rachunkach po dłuższym czasie. Warto więc to dobrze przemyśleć, gdyż pewne decyzje (np. wybór źródła dolnego) mogą być trudne do zmiany.
A gdzie te korzyści?
No dobrze, mamy już wszystko co potrzeba. Zainstalowane i działa. Co wtedy? Wtedy na naszej twarzy pojawia się ogromny uśmiech. Jest tanio, ciepło i przyjemnie. Pompa przekazuje nam czystą energię z ziemi lub z powietrza, nie wymaga obsługi i co najważniejsze nie zgrzytamy zębami, kiedy przychodzą rachunki za prąd, czy gaz. A te w 2022 roku potrafią zapewnić prawdziwy dreszczyk emocji.