Nie napiszemy, że w pełni bezstresowa przeprowadzka jest możliwa. To przecież bardzo ważne wydarzenie w życiu, które często łączy ekscytację z lękiem dotyczącym aklimatyzacji lub po prostu: nowym rozdziałem w życiu. Możemy jednak z czystym sumieniem napisać, że odpowiednie zorganizowanie przeprowadzki pomaga ten stres zredukować. Tylko... czym jest to „odpowiednie”? Odpowiedź na to pytanie zamknęliśmy w 10. punktach.
1. Organizacja przeprowadzki na papierze
Nieważne, jak dobrą masz pamięć, zacznij od spisania przeprowadzkowej check-listy. Na papierze, na smartfonie, jak Ci wygodniej – grunt by, zamiast zastanawiać się, co jeszcze trzeba zrobić, mieć szybki dostęp do listy rzeczy to-do.
Im bardziej szczegółowa check-lista przeprowadzki, tym lepiej. Twórz zatem główne punkty, takie jak pakowanie rzeczy i odbiegające od nich podpunkty: sortowanie niepotrzebnych rzeczy, demontaż mebli, odpięcie sprzętów, pakowanie talerzy, pakowanie ubrań – i tak dalej.
Dobrze, by check-lista przeprowadzki uwzględniała również podział odpowiedzialności za poszczególne zadania. Będziesz mieć pomocników do pakowania rzeczy, np. przyjaciół? Przypisz ich imiona do konkretnych czynności. Przeprowadzasz się z rodziną? Ustal, kto czym ma się zajmować. Dzięki temu unikniesz nadmiernego chaosu.
2. Odpowiedni dzień przeprowadzki
Jednym z trudniejszych elementów planowania przeprowadzki jest wybór właściwego dnia na przewóz rzeczy. Bo trzeba tutaj uwzględnić kilka kwestii:
- osoby pracujące muszą mieć wolne – najlepiej również po ciężkim dniu spędzonym na przenoszeniu rzeczy, rozpakowywaniu etc.,
- dzieci nie powinny omijać zajęć szkolnych,
- w weekendy usługi profesjonalnej firmy przeprowadzkowej są często droższe – a i ich oblężenie: zdecydowanie wyższe,
- transport przeprowadzki i rozpakowywanie zajmie co najmniej cały dzień,
- pogoda też ma znaczenie – bezpieczeństwo przeprowadzki jest bardzo ważne, a śnieżyca, wichura czy opady deszczu mogą mu zagrażać. Warunki drogowe stają się trudniejsze, podobnie jak sam załadunek i rozładunek auta (kartony stają się narażone na wilgoć). Warto więc sprawdzać prognozę pogody i dopasować dzień przeprowadzki do maksymalnie optymalnych warunków.
3. Organizacja opieki nad dziećmi/zwierzakami na dzień przeprowadzki
Dzień przeprowadzki, również przy najdoskonalszej organizacji, zawsze wiąże się z pewnym chaosem. Nawet jeśli jest on kontrolowany z punktu widzenia dorosłych, to do małych dzieci i zwierząt dociera przede wszystkim hałas, niezrozumiały zamęt, nerwy opiekunów, towarzystwo obcych ludzi, a do tego wszystkiego: nowe, obce miejsce.
Warto zatem chociaż na okres przewozu rzeczy i ich rozpakowywania zapewnić swoim podopiecznym dobrą opiekę. Tak, by sprowadzić je już „na gotowe”. W przypadku zwierzaków istotne będzie też wsparcie adaptacji w nowym mieszkaniu od strony zapachowej, czyli zapewnienie bezpiecznego kącika z ich starymi, przesiąkniętymi ich zapachem, rzeczami.
Dzieci również będą potrzebować tego, co już dobrze znają: ulubionego kocyka, misia, poduszki. Całkowicie nowe wyposażenie z pewnością zestresuje zarówno maluchy, jak i zwierzaki.
4. Przygotowanie materiałów do pakowania rzeczy
Organizację materiałów do pakowania przeprowadzki warto zacząć nawet kilka tygodni przed „wielkim dniem” – to bywa czasochłonne. Samo przemyślenie, ile tak właściwie będzie Ci potrzebnych kartonów, toreb i worków, będzie wyzwaniem, warto jednak stawić mu czoła maksymalnie sumiennie. I pamiętać, że lepiej mieć po spakowaniu wszystkiego kilka niepotrzebnych pudeł, niż zostać z luźnymi rzeczami na podłodze tuż przed dniem przeprowadzki.
Co na pewno trzeba będzie zorganizować? Przydadzą się:
- pudła z solidnym dnem – można zamówić online specjalne kartony przeprowadzkowe, sprawdzić na portalu ogłoszeniowym czy ktoś takowych nie oddaje albo objechać markety i sklepiki w poszukiwaniu niepotrzebnych pudeł po dostawie towaru,
- kartony na sprzęty RTV i AGD – sprawdź, do czego masz oryginalne pudełka, a co będzie wymagało znalezienia kartonu o maksymalnie zbliżonych wymiarach,
- styropian, gazety, skropak i inne wypełniacze do kartonów,
- worki do pakowania lekkich rzeczy,
- etykiety i pisaki – dokładne opisanie zawartości pudeł znacznie ułatwi późniejsze rozpakowywanie się, • folia stretch i bąbelkowa – do zabezpieczenia mebli, kartonów i sprzętów przed wilgocią,
- taśma pakowa,
- pasy transportowe – do zabezpieczenia mebli i sprzętów w samochodzie.
5. Otwartość na pomoc podczas przeprowadzki mieszkania
Jeśli tylko masz taką możliwość, skorzystaj z pomocy swoich znajomych. Mogą Ci pomagać się spakować do przeprowadzki, ale też załadować i rozładować auto, przewieźć rzeczy, wesprzeć w rozpakowywaniu w nowym miejscu, utylizacji niepotrzebnych rzeczy czy sprzątaniu starego mieszkania.
Każde ręce do pracy mogą się przydać – w ten sposób ograniczysz koszty, bo tego typu usługi profesjonalnej firmy przeprowadzkowej bywają spore. Wiadomo, swoim bliskim też warto się jakoś odwdzięczyć, ale oszczędności najpewniej i tak będą. A przy okazji zapewnią wsparcie mentalne!
6. Przygotowanie nowego mieszkania na przeprowadzkę
Jeszcze przed przewozem rzeczy do nowego mieszkania, upewnij się, że na miejscu „wszystko gra”. Miej więc podpisaną umowę na dostawę prądu (jeśli to Ty jako właściciel stajesz się za ten proces odpowiedzialny, a nie spółdzielnia), telewizję i internet też możesz zorganizować wcześniej.
Jeśli Twoje nowe mieszkanie znajduje się niedaleko obecnego, to możesz też kilka dni przed dniem przeprowadzki wywiesić na drzwiach informację dla sąsiadów, że w danym dniu będzie trochę głośniej i upewnić się, że potrzebne media w mieszkaniu działają. Lokal stał dłużej pusty? Nie zaszkodzi go przewietrzyć i zetrzeć ewentualny kurz np. z zabudowy kuchennej.
7. Sortowanie: które rzeczy pakujemy, które oddajemy
Pakowanie przeprowadzki warto zacząć i miesiąc wcześniej, o czym więcej piszemy w kolejnym punkcie… ale obecny jest poniekąd jego częścią. Bo cały proces najlepiej będzie zacząć od zastanowienia się:
- Które meble i sprzęty nie nadają się do dalszego użytku?
- Gdzie wywieźć stare meble i sprzęty? – podpowiadamy: znajdź najbliższy punkt utylizacji gabarytów, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
- Co jest pożyczone i zapomniało wrócić do właściciela?
- Czego już nie potrzebujesz, ale można to oddać bliskim?
- Czego już nie potrzebujesz i warto to sprzedać?
Żeby dać sobie czas na sortowanie rzeczy do pakowania, ich prawidłową utylizację i ewentualną sprzedaż, najlepiej będzie zacząć więc co najmniej parę tygodni wcześniej.
8. Wcześniejsze pakowanie rzeczy
I tu kolejny etap poprzedniego punktu: pora spakować rzeczy, które faktycznie chcesz zabrać ze sobą. Odpowiednie zorganizowanie przeprowadzki powinno zakładać pakowanie się z zapasem czasowym, przed dniem przewozu rzeczy – warto zacząć nawet miesiąc wcześniej. Tylko jak, skoro to wciąż przedmioty, których używasz?
Na pewno część rzeczy, które ma Twoja rodzina, nie są przedmiotami codziennego użytku. To między innymi:
- odzież z innego sezonu,
- sprzęt sportowy,
- dodatkowa zastawa stołowa,
- dodatkowe pościele, kołdry, poduszki,
- książki,
- pamiątki,
- opony sezonowe,
- narzędzia,
- rzadko używane małe AGD
i wiele innych. Możesz zatem powoli, systematycznie się pakować, dzieląc pracę na części i zostawiając najpotrzebniejsze rzeczy na sam koniec.
Uwzględnij przy tym zachowanie na dzień przeprowadzki oraz samą podróż przedmiotów podręcznych, które mogą być Ci potrzebne w trasie. To np. leki, ubrania na zmianę, artykuły higieniczne dla dziecka, miska podróżna dla zwierzaka etc.
9. Formalności, które musisz załatwić przed przeprowadzką
Kolejną ważną częścią organizacji przeprowadzki jest domknięcie wszystkich spraw formalnych. Co załatwić wcześniej?
- rozwiązanie lub przeniesienie umowy na prąd, gaz, internet, telewizję – z wejściem w życie np. dzień po wyprowadzce albo w jej dniu,
- zmiana szkoły dla dziecka – jeśli jest konieczna,
- zmiana przychodni,
- zmiana adresu korespondencyjnego w bankach, urzędach, miejscu pracy,
- w przypadku organizacji przeprowadzki międzynarodowej: dokumenty potrzebne do wyjazdu do danego kraju, takie jak pozwolenie na pobyt, paszport, wiza etc., zależnie od wymagań tego państwa (można sprawdzić na jego stronie internetowej).
10. Solidny transport przeprowadzki
Gdy czeka Cię wyprowadzka z wieloma rzeczami, w tym tak trudnymi w transporcie jak meble czy duże AGD, to warto przemyśleć przeprowadzkę z ekipą. Profesjonalna firma przeprowadzkowa zapewni bezpieczny transport w odpowiednio przystosowanym, pojemnym pojeździe.
Wielu usługodawców oferuje też dodatkowe wsparcie (ale i dodatkowo płatne), w tym dostarczenie odpowiednich materiałów do pakowania i zabezpieczania rzeczy. Firma przeprowadzkowa może też zdemontować Ci meble i zamontować je w nowym miejscu, a nawet spakować wszystkie rzeczy, wnieść je do nowego mieszkania czy rozpakować. To bez wątpienia spore odciążenie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.