Jak wynika z danych GUS (raport „Efekty działalności budowlanej w 2023 r.”), inwestorzy indywidualni rozpoczęli w 2023 r. w Polsce budowę zaledwie 69,6 tys. domów. Zaledwie, bo takie dane dają 1,8 domu na 1000 dorosłych Polaków. Co więcej, to najsłabszy wynik od 2006 roku. Czy to oznacza, że budowa domu już się nie opłaca? Lepiej zainteresować się ofertą deweloperów? Przyjrzyjmy się tematowi bliżej.
Budowa nowego domu VS nowy dom od dewelopera
Na samym początku warto zaznaczyć: poniższe zestawienia najważniejszych zalet i wad obu rozwiązań nie powinny być traktowane jako wyznacznik tego, czy lepiej się budować, czy udać się do biura sprzedaży dewelopera. Bo to pytanie, na które nie ma takiej samej odpowiedzi dla wszystkich osób.
To, co będzie dużą wadą dla jednej rodziny, w przypadku drugiej może mieć znikome znaczenie. I przeciwnie: ogromna zaleta w oczach którejś osoby bywa mało istotna dla innej. Może to brzmieć banalnie, ale o tak podstawowych kwestiach często się zapomina, gdy przegląda się gotowe porównania różnych opcji.
A wybór między nowymi domami na sprzedaż i budową własnego domu jest tak ważny, że trzeba go dokładnie przemyśleć. Warto zatem traktować wybrane przez nas zalety i wady obu tych opcji jako wstęp do własnych przemyśleń oraz analiz, a przede wszystkim: podstawić je pod potrzeby swojej rodziny.
Zalety i wady „samodzielnej” budowy nowego domu
Zacznijmy od omówienia plusów i minusów zdecydowania się na własną budowę domu:
Zalety budowy domu
Postawienie własnego domu przez wiele lat było kojarzone jako symbol sukcesu. Dziś podejście nieco się zmienia i jako atuty wybudowania się wymieniane są inne kwestie:
- Budowa domu szytego na miarę – jeżeli tylko finanse, prawa fizyki i przepisy budowlane Ci na to pozwolą, to możesz zaprojektować praktycznie każdy centymetr swojego nowego domu. Przy budowie bez dewelopera masz też zwykle więcej czasu na wprowadzanie zmian i szlifów, przestawianie ścianek działowych etc.
- Kontrola nad budową domu – część osób jako istotną zaletę własnej budowy wskazuje bieżący nadzór nad ewentualnymi błędami wykonawczymi czy rodzajami materiałów wykorzystywanych do budowy domu. Taka kontrola daje im poczucie bezpieczeństwa.
- Szukanie oszczędności – wspomnieliśmy przed chwilą o kontroli nad tym, jakie materiały budowlane są stosowane przez wykonawców. To zaleta nie tylko pod kątem nadzorowania jakości budowy, ale też: jej kosztów. Można szukać oszczędności zarówno w tej kwestii, jak i samego wyboru ekipy czy zakresu jej usług, jeśli np. samemu ma się umiejętności budowlano-wykończeniowe. Oczywiście warto zachować przy tym zdrowy rozsądek i pamiętać, że bezpieczeństwo życia w nowym domu jest bezcenne.
To też może Cię zainteresować: Mieszkanie lub dom na peryferiach – zalety i wady tej decyzji
Wady budowy nowego domu
Słabnące zainteresowanie własną budową musi mieć solidną przyczynę. Może wynikać z kilku różnych kwestii:
- Wzrost cen materiałów budowlanych – jak wynika z analizy Grupy PSB Handel („Zmiany cen materiałów budowlanych w grudniu oraz po 12 miesiącach 2023 r.”), w 2023 r. nastąpił spadek cen (względem roku 2022 r.) w tylko 3 grupach towarowych, wzrost wystąpił z kolei w 17 grupach (i to nawet o +25 procent!).
- Worek bez dna? – w taki sposób podsumowuje się często kwestie finansowe związane z własną budową nowego domu. Tak naprawdę nie sposób dokładnie ocenić, jak wysoki kredyt będzie potrzebny, bo ceny za materiały budowlane wahają się w czasie i nieraz obserwowane są naprawdę gwałtowne wzrosty. Trudno również przewidzieć koszty związane z poprawkami, ewentualnymi błędami, awariami czy problemami związanymi z trudną pogodą przy otwartej budowie.
- To trwa – GUS wskazuje (w publikacji „Budownictwo w 1. kwartale 2024 r.”), że przeciętny czas budowy wynosi obecnie 44 miesiące. A trzeba mieć przy tym na uwadze, że zawsze coś może pójść nie tak, chociażby ze względu na niedoszacowanie budżetu. W budowy nowego domu musisz się zatem liczyć z tym, że na wymarzone miejsce do życia należy poczekać.
Zalety i wady domów deweloperskich
Sprawdźmy teraz, jakie mogą być plusy i minusy zdecydowania się na dom od dewelopera.
Zalety nowych domów od dewelopera
Na początek trochę cukru, czyli najważniejsze zalety nowych domów deweloperskich:
- Możesz mieć nowy dom od ręki – i nie musisz daleko szukać. Wystarczy, że zajrzysz do naszej obecnej oferty nowych domów, żeby się przekonać, że w przypadku deweloperów możesz liczyć na kupno domu od razu gotowego do odbioru. Podpisujesz umowę, wpłacasz pieniądze, odbierasz klucze i zaczynasz nowe życie (oczywiście: tak w bardzo dużym uproszczeniu 😊).
- Wiesz, ile zapłacisz – gdy zdecydujesz się na kupno domu wykończonego pod klucz, nie narazisz się na w kółko mnożące się koszty i wieloletni zastój związany z niedoszacowaniem budżetu. Szczególnie że w M Development oferujemy zarówno doradztwo z naszej strony, jak i wsparcie eksperta kredytowego m Finanse.
- Rozwiązania, które mogą zaskoczyć – nowoczesne domy deweloperskie potrafią robić spore wrażenie zarówno pod względem designu, jak i zastosowanych w nich praktycznych rozwiązań. Oferty nowych domów mogą pozytywnie zaskoczyć doborem systemu grzewczego czy wielofunkcyjnością mebli, o których by się nie pomyślało przy samodzielnym projektowaniu domu.
- Mniej formalności – deweloperzy zajmują się całą częścią papierologii związanej z budową nieruchomości, w tym formalnościami takimi jak uzyskanie pozwolenia na budowę. Zakup domu w porównaniu do jego budowy na własną rękę, oszczędza więc sporo czasu i nerwów.
Sprawdź też: Nowoczesny dom – czym się charakteryzuje, jakie ma cechy, jak go kupić?
Wady kupna domu wybudowanego przez dewelopera
To, że sami oferujemy domy deweloperskie na sprzedaż, nie oznacza, że nie widzimy w tym rozwiązaniu żadnych minusów (przy porównaniu do samodzielnej budowy)!
- Nie na wszystko masz wpływ – wiadomo: jak kupujesz gotowy dom i praktycznie od razu odbierasz klucze, to nie zmienisz już układu dachu, lokalizacji drzwi czy rozkładu pomieszczeń. Będziesz mieć oczywiście możliwość przearanżowania wnętrza, ale ogólnie rzecz ujmując, kupujesz już zrealizowany projekt domu.
- Płacisz z góry – co może być równocześnie zaletą, jak i wadą. Z jednej strony od razu wiesz, ile zapłacisz za nowy dom, a z drugiej: trzeba zorganizować kredyt lub środki, by pokryć całość jego wartości. W przypadku budowy możesz dokonywać płatności w zróżnicowanych terminach i formach, masz więc więcej czasu, ale przy tym budzi się ryzyko wydłużania się całego procesu ze względu na brak środków.
Wysoki standard nowych domów od M Development
Nie możemy mówić za wszystkich, ale możemy za siebie: w przypadku nowych domów deweloperskich, z M Development możesz liczyć na wysoki standard nieruchomości, a tym samym: odpowiedni komfort życia we własnym domu. Mamy za sobą sporo udanych, nowoczesnych realizacji, takich jak:
- mieszkania w zabudowie bliźniaczej Miętowa & Owocowa,
- przyjazne środowisku domy jednorodzinne w zabudowie szeregowej Leśna Przystań,
- kameralne, funkcjonalne domy w krótkiej zabudowie szeregowej Domy Trio,
- przestronne domy w zabudowie bliźniaczej z dużymi ogrodami Domy w Jurowcach
i innych. Choć nasza oferta nowych domów jest różnorodna i poszczególne inwestycje odpowiadają nieco innym potrzebom, to łączy je co najmniej jedna istotna cecha: najwyższa jakość.
Ale co tu dużo o sobie opowiadać – po prostu zobacz nasze inwestycje, by samodzielnie ocenić, czy domy deweloperskie M Development mogą być dla Ciebie odpowiednim wyborem: https://mdevelopment.pl/inwestycje/.
Warto również skontaktować się z nami, byśmy mogli pomóc rozwiać ewentualne wątpliwości i znaleźć idealne rozwiązanie.