Moje ulubione
0
Moje ulubione

Jak urządzić małe mieszkanie? 7 porad i wskazówek

Temat tego, jak urządzić małe mieszkanie w bloku, jest jednym z wyjątkowo szeroko omawianych w „kategorii” aranżacji wnętrz. Doskonale wiemy, że osoby, którym spędza on sen z powiek, liczą na konkrety. Dlatego też zebraliśmy garść najważniejszych wskazówek, dzięki którym funkcjonalne zaprojektowanie małego mieszkania powinno być znacznie łatwiejsze. A naprawdę można to zrobić tak, że przestrzeń będzie się wydawała większa – i życie w małym mieszkaniu będzie wygodniejsze!

Małe mieszkanie: podstawy aranżacji
Nasze inspiracje do urządzania małego mieszkania rozpoczniemy kilkoma absolutnymi podstawami aranżacji niewielkiego metrażu. Mogą stać się bazą do bardziej szczegółowego planowania przestrzeni i wystroju, a także na samym wstępie przekreślić pewne często popełniane błędy w urządzaniu małego mieszkania.

Funkcjonalne urządzanie małego mieszkania: mniej znaczy więcej
Oszczędzanie miejsca w małym mieszkaniu ma szczególne znaczenie. Dlatego zastanawiając się nad tym, jak zagospodarować przestrzeń w swojej kawalerce czy niewielkim lokalu, warto zawsze mieć z tyłu głowy myśl: niech to będzie praktyczne. Piękne przy okazji, jasne, ale też funkcjonalne! Tutaj kilka przykładów takich rozsądnych rozwiązań:
• Pokrowce do przechowywania, które można schować pod łóżkiem/w kanapie – można chować w nich sezonowe ubrania, sprzęt sportowy, pościel, pamiątki czy teczki z dokumentami i tak dalej. 
• Rozkładany stół – w małym mieszkaniu rzadko kiedy można sobie pozwolić na wyodrębnienie jadalni. Dlatego świetnym pomysłem są rozkładane stoły, które idealnie się sprawdzają podczas większych spotkań towarzyskich, a na co dzień zajmują niewiele miejsca. 
• Biurko w szafce albo... lewitujące – sekretarzyk, rozkładana od ściany półka czy dosłowne urządzenie biurka w szafie to tylko kilka pomysłów na to, jak można łatwo wydzielić specjalną przestrzeń do pracy w małym mieszkaniu. 
• Naścienne haczyki na kubki i małe narzędzia kuchenne do ściany w strefie kuchennej można przymocować poziomą metalową rurkę, a na niej powiesić haczyki, które posłużą do przechowywania kubków, filiżanek, łopatek, mieszadełek i innych kuchennych bibelotów. A to pozwala zaoszczędzić miejsce w szafkach i szufladach oraz sprytnie urządzić niewielką przestrzeń. 
• Przyprawniki-magnesy na lodówkę – klasyczne przyprawniki zajmują sporo miejsca na blacie kuchennym. Istnieją jednak niewielkie słoiczki na magnes, które można uzupełnić przyprawami i przyczepić do lodówki! 

Łączenie pomieszczeń w małym mieszkaniu
Jednym z najprostszych sposobów na to, jak nie stracić za dużo metrażu, jest łączenie pomieszczeń w małym mieszkaniu. Najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu jest salon z aneksem kuchennym, a także otwarty, niewielki korytarz. Coraz częściej spotyka się jednak połączenie sypialni z salonem, gdzie łóżko jest np. ukryte za dużą szafą odgrywającą w tym przypadku rolę półścianki. Popularnym motywem jest również łączenie strefy wypoczynkowej i aneksu kuchennego z minijadalnią umiejscowioną pomiędzy nimi. Może nią być nawet zwykła wyspa kuchenna z nowoczesnymi hokerami!

Wyjątkowo modnym rozwiązaniem jest połączenie sypialni z łazienką. Wydziela się tylko malutkie zamykane WC, a w pokoju sypialnianym – montuje okrągłą albo narożną wannę.

Wydzielenie stref w małym mieszkaniu
Jak urządzić funkcjonalne mieszkanie? W przemyślany sposób wydzielając strefy. I to nie tylko tę kuchenną czy sypialnianą – osoby pracujące w domu powinny mieć wyodrębnione miejsce do pracy, by nie zacierać granic między życiem prywatnym a zawodowym. Mamy kilka pomysłów na to, jak można mądrze i funkcjonalnie wydzielić strefy w małym mieszkaniu: 

• Oddzielanie aneksu kuchennego od salonu wyspą jadalnianą – praktyczne, minimalistyczne i stylowe. 
• Więcej podłogi „salonowej”, mniej „kuchennej” – wydzielanie strefy kuchennej przy pomocy innego typu podłóg to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w małych wnętrzach. Warto jednak pamiętać, by podłoga w salonie zajmowała możliwie jak najwięcej miejsca, dzięki temu przestrzeń małego mieszkania będzie się zdawała większa. W kuchni wystarczy wąski pasek posadzki bardziej odpornej na wilgoć od np. drewnianych paneli. 
• Miejsce do pracy za kanapą – sofa w małym wnętrzu niekoniecznie musi przywierać do ściany. Można postawić ją kilka kroków dalej, a przy ścianie zamontować rozkładaną półkę i w ten sposób sprytnie ukryć przestrzeń do home office za kanapą. 
• Oddzielenie salonu od jadalni sofą – można również umiejscowić kanapę mniej-więcej na środku salonu, a za nią, pod ścianą, ustawić rozkładany stół i niewielkie krzesła do jadalni. 
• Szklane półścianki – szklane panele mogą posłużyć do wydzielenia strefy kuchennej albo jadalnianej w małym wnętrzu. Pomieszczenie wciąż będzie przestronne wizualnie, bo takie półścianki są przecież przezroczyste, a przy tym wyraźnie oddzieli się jedną część mieszkania od drugiej. 

Kolorystyka w małym mieszkaniu ma duże znaczenie!
Jeszcze nie tak dawno popularnym rozwiązaniem było wydzielanie stref w mieszkaniu kolorami. Obecnie stawia się raczej na wydzielanie wspomnianymi wcześniej metodami i utrzymywanie jednolitej, jasnej kolorystyki w małym mieszkaniu. Dzięki takiemu zabiegowi pomieszczenia zdają się być większe. Jeśli aneks kuchenny ozdobi się barwnymi kafelkami, a salon pomaluje na kontrastujący kolor, w efekcie uzyska się dwie osobne przestrzenie – ale niewielkie.

Dlaczego wspomnieliśmy o jasnej kolorystyce w małych wnętrzach? Ponieważ jasne kolory ścian i sufitów odbijają więcej światła, a w dobrze doświetlonych pomieszczeniach granice między ścianami i sufitem zdają się zacierać. Efektem jest optyczne powiększenie małego mieszkania. Mocne, ciemne barwy z kolei je przytłaczają.

Można zatem ten przykładowy salon z aneksem kuchennym w całości utrzymać np. w odcieniach beżu i brązu. Akcenty w tym drugim kolorze, takie jak meble, drewniane ozdobne lamele czy zasłony, wprowadzą do pomieszczeń sporo przytulności i życia – trochę kontrastu zawsze warto zastosować, by mieszkanie nie było z kolei mdłe i "szpitalne".

Oświetlenie w małym mieszkaniu
Jak wspomnieliśmy w poprzednich akapitach, światło odgrywa w małych wnętrzach niezwykle ważną rolę. Im go więcej, tym większa będzie się wydawała przestrzeń. Dlatego warto postawić na wiele źródeł światła. Dobrym pomysłem będą minimalistyczne kinkiety, podsufitowe rzędy lampek LED, czyli tzw. oczek stropowych, a także punktowe halogeny. Taka forma oświetlenia w małym mieszkaniu będzie je doświetlać we wszystkich zakamarkach, a tym samym spotęguje wspomniany wcześniej efekt zacierania się granic między ścianami a sufitem.

Z całą pewnością warto zrezygnować z rozłożystych lamp sufitowych oraz tych stojących. Te pierwsze przytłoczą malutkie mieszkanie, z kolei drugie nie doświetlą go odpowiednio mocno, a przy tym będą zajmować przestrzeń na podłodze, którą można znacznie lepiej wykorzystać – np. na kącik dla zwierzaka czy dodatkową komodę.

Liczy się również światło naturalne. Im więcej promieni słonecznych wpadnie do małego wnętrza, tym lepiej! Dlatego też zalecamy zrezygnowanie z bogatego wystroju okiennic. Ciężkie, ciemne zasłony odbierają tak potrzebne w małym mieszkaniu światło, a przy okazji same w sobie optycznie je przytłaczają. Zamiast nich zdecydowanie lepiej sprawdzą się lekkie, jasne rolety typu dzień-noc albo żaluzje. Z kolei roślinki, zamiast stać na parapecie, mogą zostać np. zawieszone pod sufitem (to wykorzystanie zwykle niezagospodarowanej przestrzeni, a do tego świetny efekt wizualny!).

Odbicia lustrzane w małym mieszkaniu
Lustra dają niesamowity efekt w małych pomieszczeniach. Po pierwsze, odbijają światło, a po drugie: dodają wnętrzu głębi dzięki jego odbijaniu się w lustrze. Wyjątkowo dobry efekt optyczny dają podłużne, poziome modele. Takie prostokątne, wąskie lustro można zawiesić między innymi nad łóżkiem czy sofą, by odbijało jak największą część danego pomieszczenia i zadbało o powiększanie małego mieszkania.

Z kolei w niewielkim korytarzu można poświęcić prawie jedną ściankę działową na ogromne lustro, pod nim postawić szafkę na obuwie, a obok zawiesić minimalistyczną garderobę do przedpokoju. Taki zabieg poszerzy wizualnie metraż, zatem korytarz będzie się zdawał bardziej przestronny.

Mała łazienka w małym mieszkaniu też może mieć wannę!
Mogłoby się wydawać, że mała łazienka w małym mieszkaniu przekreśla marzenia o relaksie w wannie. W rzeczywistości wcale nie musi tak być! Wystarczy dobór odpowiedniej armatury i właściwe rozplanowanie przestrzeni. By zyskać trochę miejsca, pralkę można przenieść np. do szafy w przedpokoju. Warto również postawić na niewielką umywalkę (najlepiej niezabudowaną, by pomieszczenie wydawało się większe), o średnicy ok. 25 cm.

Wybór podwieszanej i niewielkiej miski WC również zaoszczędzi miejsce w małej łazience – na rynku są nawet modele o długości ok. 45 cm. A na jaką wannę postawić? Dobrym wyborem będzie wanna narożna, która nie zajmie całej długości ściany albo przyścienna wolnostojąca, w przypadku której brak zabudowy wpuści do małej łazienki więcej światła.
Zostałeś zapisany do Newslettera
Dziękujemy!
Newsletter został aktywowany.
Zostałeś wypisany z listy Newslettera
Subskrypcja została anulowana.
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje na temat korzystania przez Ciebie z naszej witryny naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym, którzy mogą łączyć je z innymi informacjami, które im przekazałeś lub które zebrali podczas korzystania z ich usług. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Możesz samodzielnie zarządzać zgodami, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.