Wysokość mieszkania – standardowa, najniższa, jakie są dostępne na rynku?
27 lipca 2024Wysokość mieszkania to jedno z tych kryteriów jego wyboru, o którym nie myśli się zbyt wiele. Ba, przez część osób jest wręcz pomijana – a już w trakcie życia w danym lokalu dochodzą do wniosku, że „w sumie to mogłoby być wyższe...". Warto zatem sprawdzić przed zakupem mieszkania, jaką mogłoby mieć wysokość, by dopasować ją do swoich oczekiwań – lub je sobie wyrobić 😊.
Minimalna wysokość mieszkania w Polsce
Według aktualnego polskiego prawa budowlanego minimalna wysokość pomieszczeń mieszkalnych w nowych mieszkaniach wynosi 2,5 metra. Dotyczy to zarówno pokoi, jak i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych, czyli po prostu toalet oraz łazienek.
Nieco inaczej się sprawy mają w przypadku pomieszczeń technicznych i komunikacyjnych, takich jak pralnie, kotłownie czy korytarze. Tutaj minimalna wysokość nie może być niższa niż 2,2 m.
Standardowa wysokość pomieszczeń w bloku
Najbardziej typową wysokością mieszkań (nowych) w Polsce jest przedział od 2,4 do 2,6 metra. Dlaczego pierwsza z tych wartości jest niższa od wspomnianej wcześniej minimalnej wysokości mieszkań?
2,5 metra, o których pisaliśmy, to bowiem wytyczne ogłoszone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 15 kwietnia 2022r w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2022 poz. 1225). A budynki, które powstały wcześniej, miały inne normy wysokości – doskonałym przykładem są tutaj tzw. bloki z wielkiej płyty. Choć ich nazwa może sugerować sporą wysokość mieszkania, to bywa wprost odwrotnie: mogą mieć po 2,4 m.
To też warto przeczytać: Salon z aneksem i kuchnia półotwarta – dlaczego to świetne rozwiązania i jak urządzić wspólną przestrzeń?
Czy typowa wysokość mieszkania zapewnia wygodę?
Jak w praktyce żyje się w mieszkaniach mających taką standardową wysokość pomieszczeń?
Typowa wysokość pomieszczeń mieszkalnych powinna zapewniać dobre warunki mieszkaniowe. Daje odpowiednią przestrzeń do życia i jest raczej łatwa w zagospodarowaniu. Znajdzie się tu miejsce zarówno na drzwi balkonowe, jak i podsufitową zabudowę kuchenną (szafki wiszące) czy większe lampy sufitowe.
Jednak mieszkańcy starszych bloków, którzy dysponują wspomnianymi 2,4 m wysokości, mogą nieco marudzić: te 20 cm różnicy w stosunku do mieszkań 2,6 m wbrew pozorom sporo zmieniają. Często wspomina się o poczuciu ciasnoty i lekkiego przytłoczenia, co tylko pogłębia fakt, że budynki wielkopłytowe miały zazwyczaj nie najlepiej przemyślany układ pomieszczeń.
Wysokie mieszkania – czyli jakie?
Wysokie mieszkania to oczywiście wszystkie te, które mają pomieszczenia wyższe od standardowych: a więc powyżej 2,6 m. Zazwyczaj mówi się tutaj o przedziale 2,6-2,7 m, przy czym ta górna wartość daje naprawdę spory komfort życia. Szczególnie wówczas, gdy idzie w parze z funkcjonalnym układem pomieszczeń i ogólną przestronnością lokalu, dobre przemyślaną aranżacją wnętrza i tak dalej.
Warto jednak wspomnieć o starych kamienicach z przełomu XIX. i XX. wieku. W ich przypadku mieszkania mogą być jeszcze wyższe. Średnia wysokość pomieszczeń sięga tu nawet 3,0-3,5 m! Takie budownictwo wynikało przede wszystkim z chęci zbliżenia się przez architektów do stylu klasycznego oraz zaoferowania jak najlepszej akustyki pomieszczeń. Niestety: na niekorzyść ekonomiczności ich ogrzewania.
Optymalnie wysokie mieszkania w ofercie M Development
Jeżeli zatem zależy Ci na sporej wysokości pomieszczeń mieszkalnych, a przy tym chcesz, by utrzymanie ciepła w lokalu nie było wyzwaniem, zwracaj uwagę na obecne ponad-standardy deweloperskie. Choć dane ze wspomnianych kamienic z końcówki XIX. i początku XX. wieku robią wrażenie, to są mało praktyczne. I dość trudne w aranżacji!
Odpowiedni komfort życia zapewnią Ci lokale o wysokości od podłogi do sufitu wynoszącej ok. 2,7 m.
Właśnie na taką wartość postawiliśmy między innymi w naszej nowej inwestycji Aura Apartamenty. Wysokie na 270 cm pomieszczenia idą w ich przypadku w parze z dużymi przeszkleniami okiennymi. Dzięki temu do mieszkania wpada dużo naturalnego światła słonecznego, co jeszcze bardziej zwiększa poczucie przestronności. Nie mniejsze znaczenie ma praktyczny, funkcjonalny rozkład pomieszczeń – wszystko to w pakiecie daje Ci spore możliwości aranżacyjne i po prostu wygodne życie.
Sprawdź również: Ekspozycja okien w mieszkaniu a nasłonecznienie. To warto wiedzieć!
Czy warto wybierać wysokie mieszkania?
Wyższa od standardowej wysokość mieszkania to rozwiązanie, które ma całkiem sporo zalet. Wśród najważniejszych można wymienić:
- Zwiększone możliwości aranżacyjne – wyższy sufit daje Ci więcej przestrzeni na dodatkowe półki, szafki podwieszane, biblioteczkę czy nawet kocie meble wspinaczkowe montowane na ścianach. Pozwala też zastosować bardziej pokaźne, ozdobne żyrandole i lampy wiszące, większe komody czy wyższe lustra ścienne (które będą odbijać więcej naturalnego światła słonecznego).
- Lepsza cyrkulacja powietrza – wyższe pomieszczenia to również zwiększony przepływ powietrza, oczywiście przy założeniu odpowiedniego rozkładu mebli. A dobra cyrkulacja powietrza ma szczególne znaczenie dla alergików, osób, którym doskwierają choroby układu oddechowego, a także dzieci i osób starszych.
- Większe poczucie wolności – może brzmieć to zabawnie, bo w końcu chodzi o własne mieszkanie. Jednak niższe sufity dają nieco klaustrofobiczne odczucia, a te bardziej otwarte pomieszczenia: wrażenie większej wolności, w tym umysłu, co może zwiększać kreatywność np. podczas pracy zdalnej.
- Bardziej słoneczna przestrzeń – większa wysokość sufitu umożliwia zastosowanie wyższych okien, zatem do pomieszczeń wlatuje więcej naturalnego światła dziennego. To z kolei sprawia, że nawet najtrudniej dostępne zakamarki mieszkania stają się jaśniejsze, zwiększając optycznie przestrzeń.Przy okazji naturalne światło zmniejsza konieczne użycie sztucznego oświetlenia, a więc rachunki za energię mogą być niższe. I co nie mniej istotne: słoneczna przestrzeń pozytywnie wpływa na nastrój, a sama ekspozycja na promieniowanie słoneczne poprawia naturalną produkcję witaminy D3.
- Wyższa jakość życia – wynikająca ze wszystkich wymienionych wcześniej plusów wysokich pomieszczeń. Dobra cyrkulacja powietrza, słoneczna przestrzeń, przestronność i duże możliwości aranżacyjne sprawiają, że wysokie mieszkania zapewniają naprawdę spory komfort zarówno wypoczynku, jak i pracy w domu.
- Zwiększony potencjał inwestycyjny – wszystkie te zalety są przyczyną tego, że mieszkania o wyższej wysokości sufitu okazują się być bardziej pożądane na rynku nieruchomości. Jeśli zatem planujesz kupno nowego lokalu pod wynajem albo wiesz, że kiedyś będziesz chcieć je sprzedać, to wybór wyższego mieszkania zdecydowanie będzie na plus.
Sprawdź też: Apartamenty inwestycyjne na wynajem. Czy warto i ile można zarobić?