Moje ulubione
0
Moje ulubione

Komórka lokatorska – czy warto ją posiadać?

Komórka lokatorska to niewielkie pomieszczenie przynależne do kupowanego lub wynajmowanego mieszkania. Przygotowując się do zakupu lokalu mieszkalnego, warto wiedzieć, że komórka nie zawsze będzie wliczona w cenę mieszkania, czyli „dorzucana w pakiecie”. Przeciwnie: zwykle konieczny jest jej zakup. Zastanawiasz się, czy warto posiadać taki schowek? Mamy zatem nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci podjąć decyzję.

Ile kosztuje komórka lokatorska?
W starszych blokach przynależność piwnicy do mieszkania była standardem. Dzisiejsze komórki lokatorskie różnią się od dawnych piwnic przede wszystkim wyższym standardem oraz tym, że aby mieć dostęp do takiego pomieszczenia dodatkowego, trzeba je zwykle kupić. Wynika to z faktu, że w nowoczesnym budownictwie liczba komórek lokatorskich jest zazwyczaj mniejsza niż mieszkań. Część inwestycji przewiduje przypisane dodatkowe pomieszczenia do każdego z lokali, ale zazwyczaj jednak konieczne jest jej rozliczenie kosztów.

A z jakim wydatkiem trzeba się liczyć? Cóż, to, ile kosztuje komórka lokatorska, jest uzależnione od kilku czynników:
• Powierzchni komórki lokatorskiej – dla przykładu w naszej inwestycji Aura Apartamenty dostępne będą takie pomieszczenia dodatkowe o powierzchni od niecałych 2. do nawet ponad 5. mkw. Cena zakupu komórki lokatorskiej jest liczona od każdego mkw, zatem im mniejsza, tym będzie tańsza. 
• Lokalizacji budynku – w największych i wyjątkowo mocno obleganych miastach Polski, takich jak Warszawa czy Kraków, trzeba się liczyć z wysoką ceną mieszkań, a tym samym również ograniczoną liczbą i wyższą ceną pomieszczeń przynależnych. Różnice w cenach tych pomieszczeń mogą wynikać nie tylko z tego, w jakim mieście znajduje się budynek, ale również zależeć od wybranej dzielnicy. 
• Ilości oferowanych komórek w stosunku do mieszkań – im mniej komórek zaplanował deweloper, a więc im mniej osób będzie mogło sobie takie pomieszczenie dodatkowe kupić, tym wyższa może być ich cena. 
• Udogodnień dostępnych w komórce lokatorskiej – piwnice znane ze starszego budownictwa to zwykle wilgotne, surowe pomieszczenia, często bez oświetlenia, z drewnianymi drzwiami zamykanymi na kłódkę. Komórki lokatorskie mogą mieć zdecydowanie wyższy standard, ale im wyższy, tym większa będzie ich cena. Do wielu udogodnień jednak zdecydowanie warto dopłacić. To między innymi elektryczność, drzwi antywłamaniowe (lub przynajmniej solidne metalowe). 

Doskonałym przykładem przewagi standardu komórek nad piwnicami są pomieszczenia dostępne w naszej inwestycji Mahonia. Komórki będą rozmieszczone w podziemnej hali służącej równocześnie jako garaż, a więc odpowiednio zabezpieczonej przed wilgocią oraz wentylowanej.

Powierzchnia i wymiary komórki lokatorskiej
Jak wspomnieliśmy wcześniej, komórki lokatorskie charakteryzują się mniejszą powierzchnią od tradycyjnych piwnic. Te drugie osiągają przeciętnie 4-7 mkw, a komórki lokatorskie mają powierzchnię od nieco ponad 1 mkw do ok. 4 mkw. Oczywiście są wyjątki od tej reguły!

Choć co do zasady pomieszczenia przynależne w aktualnych inwestycjach są na ogół mniejsze od tych znanych z bloków z wielkiej płyty, to można znaleźć również deweloperów oferujących mniej standardowe metraże. Tak jak komórki w naszych Aura Apartamentach, osiągające nawet powyżej 5 mkw!

Dokładne wymiary komórek są już w pełni zależne od danej inwestycji. Zawsze warto dopytać o nie dewelopera przed zdecydowaniem się na zakup pomieszczenia. Sprawdź konkretną powierzchnię określoną w mkw, by mieć pewność, że spełni ona Twoje oczekiwania.

Czy w komórce jest oświetlenie i prąd?
Nowoczesne komórki lokatorskie powinny mieć oświetlenie – ale niekoniecznie prywatne. Obecnie samo to, że w komórce jest jasno i nie trzeba świecić latarką, jest już uznawane za standard. Jednak oświetlenie może pochodzić z zewnątrz, czyli z korytarza. Będzie tak w przypadku komórek wydzielonych systemowymi panelami ażurowymi, a więc przepuszczającymi światło. Natomiast komórki zabudowane przegrodami pełnymi powinny mieć w środku własne źródło światła. Takie informacje zawsze uzyskasz od dewelopera oferującego interesujący Cię budynek – przedstawi Ci pełne wyposażenie komórki, w tym z informacją, czy w środku jest światło, czy nie.

A jak wygląda kwestia dostępu do prądu? Gniazdka elektryczne na własny użytek są już mniej standardowe od oświetlenia, ale można o nie zawnioskować. Zatem wiążą się zwykle z koniecznością dopłacenia dodatkowej kwoty do standardowej ceny komórki.

Co mogę przechowywać w komórce lokatorskiej?
Głównym przeznaczeniem komórek lokatorskich jest przechowywanie w nich rzeczy prywatnych, które są używane rzadko, tylko w określonym sezonie, albo na które nie chce się tracić miejsca w mieszkaniu. To, jak korzystają z nich właściciele, bywa jednak naprawdę zróżnicowane.

Dla przykładu: komórki lokatorskie są wciąż wykorzystywane chętnie jako niewielkie spiżarnie. Wiele osób przygotowuje we wnętrzu specjalną zabudowę meblową składającą się z samych półek i przechowuje na nich zawekowane domowe przetwory, takie jak konfitury, dżemy, kompoty, kiszonki i tak dalej. Inni przeznaczają komórki na prywatne minisiłownie, wstawiając do wnętrza np. mechaniczny rower stacjonarny czy małą ławkę treningową, etc.

Warto jednak pamiętać, że nie wszystko można przechowywać w komórce. Zazwyczaj zabronione jest składowanie:
• środków łatwopalnych – takich jak np. benzyna, olej napędowy, gaz, rozpuszczalniki, alkohol itp., 
• materiałów pirotechnicznych – np. fajerwerków, petard, 
• środków i substancji nielegalnych, 
• zwierząt. 

A co z całą pewnością możesz przechowywać w swojej piwnicy? Między innymi: 
• sprzęt sportowy, 
• dobrze zabezpieczone ubrania sezonowe, 
• elementy wystroju sezonowego jak np. choinka, 
• opony, 
• narzędzia, 
• pudła przeprowadzkowe/po sprzętach, 
• przetwory – bardzo dobrze zamknięte, tak, by nie przyciągały szkodników! 
• zabezpieczone sprzęty i meble – zawsze warto uważać na wilgoć, nawet w nowym budownictwie, 

oraz wiele innych. Aby jednak mieć stuprocentową pewność, co można przechowywać w komórkach konkretnego budynku, warto wczytać się w regulamin budynku, wspólnoty mieszkaniowej bądź administracji.

Zostałeś zapisany do Newslettera
Dziękujemy!
Newsletter został aktywowany.
Zostałeś wypisany z listy Newslettera
Subskrypcja została anulowana.
Używamy plików cookie do personalizowania treści i reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych i analizowania naszego ruchu. Udostępniamy również informacje na temat korzystania przez Ciebie z naszej witryny naszym partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym, którzy mogą łączyć je z innymi informacjami, które im przekazałeś lub które zebrali podczas korzystania z ich usług. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Możesz samodzielnie zarządzać zgodami, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.