Zakup własnego mieszkania wymaga dokładniejszego przemyślenia od wyboru lokalu na wynajem. Do kwestii, nad którymi szczególnie warto się pochylić, zdecydowanie należy odpowiedni metraż mieszkania. To w końcu przestrzeń, za którą mimo wszystko płaci się niemałe pieniądze (bądź przez wiele lat spłaca kredyt), powinna zatem zapewniać właściwy komfort życia.
Idealny metraż mieszkania – czyli jaki?
To musimy zaznaczyć od razu – jeden idealny metraż mieszkania nie istnieje. No bo w końcu każda osoba może mieć nieco inne potrzeby. Jedni czują się najlepiej w bardzo przestronnych pomieszczeniach, inni przeciwnie, wolą raczej niewielkie mieszkania, wręcz tzw. mikroapartamenty.
W naszym innym artykule na temat optymalnego metrażu, czyli: Ile metrów dla 3-, 4- czy 5-osobowej rodziny? Jak wybrać mieszkanie, żeby się pomieścić? opisaliśmy jednak pewną ciekawostkę, o której i tutaj warto wspomnieć.
Otóż zgodnie z przepisami dotyczącymi minimalnej powierzchni pokoi w mieszkaniach socjalnych (Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego), mieszkanie socjalne dla jednej osoby musi mieć minimalny metraż 10 mkw łącznej powierzchni pokoi. Jeżeli mieszkańców jest więcej, to powinno przypadać minimum 5 mkw na osobę. W przypadku 5-osobowej rodziny mieszkanie socjalne może mieć zatem… 25 mkw. To mniej niż spora część kawalerek.
To też może Cię zainteresować: Zakup mieszkania od dewelopera – proces krok po kroku
Wybór odpowiedniego metrażu: dane optymalne, a nie minimalne
Powyższe wartości minimalne mało której osobie pozwoliłyby żyć komfortowo. I choć z przepisów nie wynikają wprost wartości optymalne, to za takowe przyjmuje się:
- 10-12 mkw powierzchni samej sypialni – w przypadku singla,
- 12-16 mkw powierzchni samej sypialni – w przypadku pary; różnica względem sypialni dla jednej osoby dotyczy rozmiaru łóżka (tzw. jedynka VS łóżko małżeńskie),
- 3-5 mkw powierzchni samej łazienki – zależnie od tego, czy w mieszkaniu ma być prysznic, czy wanna,
- ok. 20 mkw powierzchni samego salonu z aneksem kuchennym – lub 8-15 mkw osobnej kuchni.
Odpowiedni metraż dla singla
Na podstawie powyższych danych można zatem przyjąć, że odpowiedni metraż dla singla to ok. 23-37 mkw, co można zaokrąglić do 25-40 mkw.
Wyliczenie to zgadza się zresztą z powierzchniami typowych kawalerek, które rzeczywiście mają zazwyczaj między 25 a 40 mkw powierzchni.
Odpowiedni metraż dla pary
Odpowiedni metraż dla pary teoretycznie nie będzie się znacznie różnił od optymalnego mieszkania dla singla. Bo w końcu, według wymienionych wcześniej danych, różnica polega tutaj na ok. 4 mkw powierzchni sypialni. Zatem i tutaj można przyjąć 25-40 mkw. Więc dlaczego teoretycznie?
Ponieważ wiele zależy tutaj od trybu życia, jaki planuje prowadzić para.
Coraz więcej osób pracuje zdalnie i potrzebuje przestrzeni do pracy. Gdy obie osoby stawiają na home office, to zaczynają spędzać ze sobą dosłownie każdą chwilę. Jednym parom taka sytuacja będzie służyć, dla innych może z biegiem czasu stawać się mniej komfortowa. Dlatego pary pracujące z domu często interesuje wyodrębnienie w mieszkaniu osobnych gabinetów – z jednej strony po to, żeby nie mieć tego poczucia bycia ze sobą dosłownie non stop, a z drugiej po to, by sypialnia czy salon nie kojarzyły im się z pracą.
Jaki byłby idealny metraż mieszkania w takim przypadku? Przy założeniu, że w gabinetach miałoby znajdować się dosłownie tylko biurko, krzesło i ewentualnie mała szafka na dokumenty, to takie pomieszczenie może mieć nawet zaledwie 3-5 mkw. W tej sytuacji odpowiedni metraż całego lokalu wynosiłby 30-50 mkw.
To też może Cię zainteresować: Czy warto kupować mieszkanie w małym mieście?
Pozostałe kryteria wyboru mieszkania, na które warto zwrócić uwagę
Wybór odpowiedniego metrażu to bardzo ważna, ale niejedyna istotna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, kupując mieszkanie dla singla lub dla pary. O czym jeszcze pamiętać podczas przeglądania dostępnych ofert?
- Funkcjonalność mieszkania – nawet najbardziej przestronne na papierze mieszkanie może wydawać się ciasne i niekomfortowe, gdy pomieszczenia zostaną zaplanowane w sposób niepraktyczny oraz niefunkcjonalnie urządzone.Jeżeli planujesz kupić mieszkanie w stanie deweloperskim, by zaaranżować je według własnego gustu, to warto zastanowić się nad usługą wykończenia wnętrz przez architekta i profesjonalną ekipę. To opcja, którą proponujemy w M Development naszym klientom, a która może pomóc Ci uchronić się przed popełnianiem popularnych błędów mogących w pewnym sensie odbierać pomieszczeniom powierzchni. Architekt doradzi, jak zoptymalizować przestrzeń sprytnym doborem mebli i nowoczesnych, nieoczywistych rozwiązań, a nawet jak zaaranżować osobną przestrzeń do pracy bez poświęcania na ten cel całych pokoi.
- Lokalizacja – żeby się dobrze żyło, po prostu. Nie tylko w swoich nowych czterech kątach, ale również w ich okolicy. Zawsze warto zwracać uwagę na mieszkania umiejscowione blisko terenów zielonych; czy to na spacer z psem (lub taki po prostu, dla odstresowania się) jazdę na rowerze, bieganie, czy romantyczny piknik z drugą połówką. Tutaj szczególnej uwadze polecamy naszą nową inwestycję Kalaminta zlokalizowaną jednocześnie zaledwie kilka minut od centrum miasta i bliskim sąsiedztwie lasu i terenów zielonych.
- Dostępność komórki lokatorskiej, zakrytego miejsca parkingowego – komórka lokatorska jest game changerem szczególnie w przypadku niewielkich mieszkań. Bo umożliwia przechowywanie w niej wszystkich rzeczy, które nie są niezbędne na co dzień, takich jak sprzęt sportowy, pamiątki rodzinne, opony, narzędzia czy odzież sezonowa. Z kolei kryte miejsce parkingowe (i miejsce parkingowe w ogóle) zapewnia kierowcom większy poziom bezpieczeństwa oraz ogromną wygodę.
- Wiek budynku – niezwykle ważna kwestia, o której czasami się zapomina. Starsze nieruchomości kuszą nieraz niższymi cenami mieszkań, to jednak oszczędność, która może wiązać się z późniejszymi wyższymi wydatkami. Bo im starszy budynek, tym większe jest ryzyko awarii instalacji, a także występowania wilgoci czy spękań ścian.
- Możliwości finansowe i zdolność kredytowa – nie każdy może sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania za gotówkę. Warto wówczas jeszcze przed składaniem wniosków kredytowych zorientować się w swojej zdolności kredytowej, by wiedzieć, czego rzeczywiście można się spodziewać. Można skorzystać z któregoś z internetowych, darmowych kalkulatorów zdolności kredytowej (choć oczywiście są to symulacje, a nie dokładne dane) albo ze wsparcia ekspertów kredytowych mFinanse, którzy ułatwiają staranie się o kredyt hipoteczny i pomagają wybrać najbardziej obecnie opłacalną ofertę.
Sprawdź też: Kredyt hipoteczny ze stałą czy ze zmienną ratą – porównanie, cechy wspólne i różnice
Przeczytaj również: Jak zwiększyć zdolność kredytową przed zakupem mieszkania?